A tudósok egy új, univerzális tesztet dolgoztak ki a csecsemők autizmusának diagnosztizálásra, amelyhez mindössze egy hajszálra van szükség. A vett mintában ezt követően elemzik a fémek, például az ólom és az alumínium szintjét, amelyek magasabbak az autista gyermekeknél – így a diagnózis is hamar felállítható.
A teszt hatalmas áttörést jelent az autizmus diagnosztizálásban, ugyanis amellett, hogy a diagnózis felállításához mindössze egy hajszál elég, a szakértői vizsgálatok során az esetek 81 százalékában pontosan megjósolták ezzel az eljárással az autizmust.
Emiatt az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi hatóság is a teszt kereskedelembe bocsátásának felgyorsításán dolgozik.
A tesztet más tudósok is „úttörő” fejleményként hirdetik a köztudottan nehezen diagnosztizálható rendellenesség esetében, amely 5,4 millió amerikait 700 ezer britet és több mint százezer magyart érint.
A New York-i székhelyű startup – a LinusBio – tudósai a sikeres eredmények ellenére azt mondják, hogy ugyan új tesztjüket javasolt más módszerekkel együtt kell használni, a teszt nagyban lerövidítheti a diagnózis felállításának időtartamát.
Az autizmust csupán egy hajszállal is észlelhetjük. Az autizmussal az a probléma, hogy átlagosan négy éves korban diagnosztizálják. Addigra már annyi agyfejlődés történt. Lehetővé akarjuk tenni a korai beavatkozást
– mondta Manish Arora, a cég társalapítója és vezérigazgatója az NBC News-nak.
A teszthez a tudósok először lézerrel távolítják el a hajszál felszíni rétegét. Ezután egy második, erősebb lézert futtatnak végig a hajszálon, amely rendkívül alaposan, centiméterenként 650 ponton rögzít adatokat.
Ekkor ellenőrzik az autizmus esetében megjelenő anyagokat is, többek között olyan fémeket, mint az ólom, kadmium, arzén, cink és réz – ugyanis a korábbi kutatások mindhárom elemi fém magasabb szintjét találták az autista gyerekek hajában.
Az eredményeket ezután egy számítógépes programba – amelyet több száz svédországi és egyesült államokbeli emberen végzett tanulmányok alapján fejlesztették ki – töltik be, amely autizmusra utaló mintákat keres.
A tudósok 220 japán gyerektől körülbelül egy hónapos korukban gyűjtött hajszálakon tesztelték a módszerüket. Az eredményeket ezt követően összehasonlították az autizmus klinikai diagnózisával, amelyet átlagosan a gyerekek négy éves korában határoztak meg. A tudósok ezt követően állapították meg, hogy tesztjük 394 esetben – az összes eset 81 százalékában – helyesen azonosította az autizmust.
Az eredményeket a Journal of Clinical Medicine folyóiratban tették közzé, a fejlesztők pedig most egy új, 2000 ember bevonásával kibővített tanulmányon dolgoznak.
(Borítókép: Shutterstock)