Decemberi műholdképeken észlelték a pingvinek ürülékét, ez vezette nyomra a kutatókat egy új császárpingvin-kolóniával kapcsolatban. Peter Fretwell, a British Antarctic Survey (BAS) munkatársa vette észre a veszélyeztetett faj új példányait.
A nyugat-antarktiszi hó és jég felszínén váratlan ürülékfoltokat észleltek. A műholdképek egy ismeretlen császárpingvin-kolóniához vezettek.
Az éghajlatváltozás miatt komoly veszélyben lévő császárpingvin a legnagyobb a pingvinfajok között, magassága a 100 centimétert is elérheti, súlya 45 kilogramm is lehet. Tollazata elegáns: fekete, fehér és sárga. Nyáron búvárkodik, és halakat, rákokat keres, télen a vastag jég hátán szaporodik. Éppen emiatt van nagy veszélyben a felmelegedés miatt.
Eddig mindössze 66 ismert császárpingvin-kolóniát ismertek, de most egy újat fedeztek fel – méghozzá a jó emésztésű pingvineknek köszönhetően:
a Nyugat-Antarktiszi jeget megfestette a guanójuk, ami meglepően és tisztán látszott az új műholdfelvételeken.
Az ismeretlen csapat valószínűleg ezer felnőtt madárból áll, aminek a fele valószínűleg fiókával együtt él.
Peter Fretwell, a British Antarctic Survey (BAS) munkatársa decemberben fedezte fel a kolóniát. Fretwell a Live Science-nek úgy nyilatkozott, épp a jég csökkenését vizsgálta, az Európai Űrügynökség Copernicus Sentinel–2 műholdjáról készült fényképeken, amikor meglátta a barna foltokat a jégen.
De miért a guanót szúrta ki a tudós, és nem a nagyobb pingvineket? Erre az a magyarázat, hogy a felhalmozódott ürülék barnára festi a jeget és a havat,
és ez könnyebben látható messziről, mint maga a pingvin – de a nagy felbontású képeken persze néhány állat is látható.
Mindez jól kivehető az alábbi fotón is, amelyet a Copernicus Twitter-oldalán osztottak meg:
A közelmúltban készült műholdfelvételek szerint körülbelül 20 százalékkal több császárpingvin lehet az Antarktiszon, mint azt korábban gondolták.
Az új felfedezés ellenére még mindig nincs ok az optimizmusra, Fretwell szerint
Az évszázad vége előtt valószínűleg elveszítjük a császárpingvin-kolóniák legalább 80 százalékát.
Fretwell a közelmúltban újra ellátogatott az Antarktiszra, hogy drónnal egy másik nagy császárpingvin-kolóniát is megfigyeljen, és számszerűsítse a telep lakóit.
(Borítókép: Császárpingvinek az Antarktiszon 2010. január 1-jén. Fotó: Wolfgang Kaehler/LightRocket via Getty Images)