Index Vakbarát Hírportál

Megint bizonyították a koffein zsírégető hatását

2023. március 17., péntek 14:54 | aznap frissítve

Az Exeteri Egyetem kutatása szerint a koffein csökkentheti a testzsírt és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.

Lehet, hogy a kalóriamentes koffeintartalmú italok használatát kell szorgalmazni az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség csökkentésére? További kutatásokra van még szükség, de az eredmények biztatóak – olvasható a The Guardian cikkében.

Ha magas a vér koffeinszintje, csökkenhet a testzsír mennyisége és a 2-es típusú cukorbetegség kockázata – mutat rá a kutatás. 

A tanulmány szerzői elmondták, munkájuk a korábban publikált kutatásokra épül, amelyek alapján napi három–öt csésze kávé elfogyasztása, átlagosan 70–150 mg koffein, csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.

Koffein, az anyagcsere-serkentő

A kutatók két gyakori génváltozatot találtak, amelyek a koffein-anyagcsere sebességéhez kapcsolódnak, és ezek segítségével meghatározták a genetikailag előre jelzett vér koffeinszintjét és azt, hogy ez összefüggésben áll-e az alacsonyabb testtömeg indexszel és a testzsírral.

Azok, akiknél genetikailag lassabb a koffein-anyagcsere, átlagosan kevesebb kávét isznak, ugyanakkor magasabb vérükben a koffeinszint, mint azoknál, akik gyorsan metabolizálják azt.

A 2-es típusú cukorbetegség kockázata szinte azonnal csökken, ha az ember veszít a súlyából, és mivel a koffein serkenti az anyagcserét, fokozza a zsírégetést és csökkenti az étvágyat,

így a súlycsökkentés szempontjából hasznos lehet. Napi 100 milligramm bevitele a becslések szerint körülbelül napi 100 kalóriával növeli az energiafelhasználást.

De az eredményeknek vannak korlátai, a kutatás közel 10 ezer, főként európai felmenőkkel rendelkező emberen alapult, akik hat hosszú távú vizsgálatban vettek részt.

Dr. Stephen Lawrence, a Warwicki Egyetem orvosi karának docense szerint a tanulmány érdekes, de megjegyezte, hogy az alkalmazott Mendel-féle értékelés „viszonylag új technika”, és bár hasznos, még nem teljesen biztos. Azt mondta,

olyan jövőbeli tanulmányokhoz vezethet, amelyek ígéretes kezeléseket dolgozhatnak ki, de most még biztos az ok-okozati összefüggés. Ezért óvatosnak kell lennünk, nehogy elhamarkodjuk az értelmezést.

A szerzők szerinte kicsit előreszaladtak, amikor azt feltételezték, hogy a megnövekedett koffeinfogyasztás miatt kialakuló fogyás csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát, hozzátette,

ez sem hatékonyabb, mint a kalóriabevitel csökkentése és a fizikai aktivitás növelése.

Ráadásul a koffeinfogyasztás néhány embernél szívdobogást és szívritmusproblémákat okozhat, így nem mindenki számára bevethető praktika. Szerinte a tudomány már bebizonyította, hogy a koffein fogyasztása fokozza a zsírégetést, de ezzel nem kezelhető az elhízás, ráadásul helytelenül alkalmazva súlygyarapodást vagy akár egyéb károkat is okozhat.

(Borítókép:   Stefan Jaitner / picture alliance / Getty Images)

Rovatok