Svájci tudósok egy olyan modell kifejlesztésén dolgoznak, amely megmutathatja a munkavállalók stressz-szintjét. Mindezt a klaviatúrával és az egérrel végzett kísérletek alapján alkották meg, miután kiderült, hogy ezek az eszközök tökéletesen tükrözik a használók érzelmi állapotát.
A zürichi Szövetségi Műszaki Intézet (ETHZ) kutatói bejelentették, hogy egy olyan új modellt fejlesztettek ki, amely képes érzékelni a munkahelyi stressz szintjét az alapján, ahogyan az emberek kezelik a billentyűzetet és az egeret – olvashatjuk a ScienceAlerten.
Mara Nägelin matematikus és a tanulmány egyik szerzője azt mondja:
Az, ahogyan gépelünk a billentyűzeten és mozgatjuk az egeret, jelezheti a stresszt, és még megbízhatóbb lehet, mint a pulzusszám.
De valóban létezne kapcsolat a stressz és az egér vagy a billentyűzet kezelése között? A szakértők szerint ez azért lehet így, mert ahogy Jasmine Kerr pszichológus és a tanulmány társszerzője mondja, a megnövekedett stressz-szint negatív hatással van az agy információfeldolgozási képességére – és ez a motoros készségeinket is befolyásolja.
A tanulmányhoz az ETHZ kutatói kilencven résztvevőt kértek fel irodai feladatok elvégzésére, például találkozók ütemezésére vagy adatok elemzésére. Ezután rögzítették a billentyűzet és az egér mozgását, valamint a szívverésüket, és azt is monitorozták, stresszesek-e. A csoport egy része optimális körülmények között dolgozott, a másik felét azonban folyamatosan zavarták chatüzenetekkel, sőt egy állásinterjún is részt kellett venniük. A kutatók felfedezték, hogy a stresszes résztvevők csoportjának tagjai másképp bánnak egereikkel, mint nyugodt kollégáik.
A tudósok azt is megállapították, hogy a stresszhelyzetben lévő résztvevők több gépelési hibát követnek el, jobban ütik a klaviatúrát, és sok rövid szünetet tartanak. A nyugodt emberek kevesebb megállást iktatnak be, de azok hosszabbak.
A stresszes emberek gyakrabban mozgatják az egerüket, és nagyobb távolságokat tesznek meg vele a képernyőn.
Az ETHZ kutatóinak fő célja, hogy megbízható módszereket találjanak a munkahelyi stressz felmérésére, mert Svájcban minden harmadik munkavállaló szenved ettől, de ritkán veszik csak észre, hogy fizikai és szellemi erőforrásaik csökkennek a szorongás miatt – mígnem késő lesz.
A csapat jelenleg egy új modellt épít olyan alkalmazottak adatainak felhasználásával, akik beleegyeztek, hogy egér- és billentyűzetmozgatásukat egy alkalmazáson keresztül rögzítsék. Ezzel az alkalmazottakat abban szeretnék segíteni, hogy megelőzhessék a stresszes állapotot.