Megannyi áldásos hatását mutatták ki a plüssállattal alvásnak, többek között megnyugtat, boldoggá tesz és mentesít a stressztől. Ne szégyellje, ha felnőttként hozzábújik egyhez, a legjobb egy régi, gyerekkori darab.
Öröm, gyengédség, kényelem – ezekre lenne szükségünk, hogy ki tudjuk pihenni magunkat éjszaka, de ez egyre nehezebb. Az elmúlt néhány évben, a karanténnal és az otthoni munkavégzéssel elmosódott a határvonal a lakás és a munkahely között, a hálószoba lett az iroda, ami megnehezíti a kikapcsolódást. Összemosódik a két világ, de egy plüssmackó képes lehet szétválasztani őket. A legnépszerűbb plüssállat ugyanis kétségtelenül a maci, aminek legdrágább példánya, a Louis Vuitton mackója eleganciát és presztízst sugároz. 2000-ben csekély 2,1 millió dollárért talált gazdára egy monacói aukción. De a legértékesebbek között szerepel gyémántszemű mackó és a meleg vizes palackként funkcionáló medve is.
A szorongás a felnőtt lakosság mintegy 20 százalékát sújtja hazánkban is, a britek 5 teljes évet átstresszelnek életükből, a fiatalok 90 százaléka pedig a bolygó jövőjéért aggódik. Hogy is lehetne így nyugodtan aludni?
2022 januárjában az „alvássegítő” kifejezés csúcsra járt az internetes keresésekben, a melatonin értékesítése pedig évről évre nő. A Build-A-Bear megbízásából néhány éve végzett felmérésben az amerikai felnőttek 40 százaléka pironkodva, de bevallotta, hogy még mindig az egyik régi plüssállatával alszik. Na persze más egy hivatalos, anonim felmérésben beismerni, hogy jó hozzábújni egy szőrös plüsskutyához vagy -mackóhoz, és megint más erről társaságban beszélni. Utóbbinak semmi realitása nincs, hiszen ha az alvás a téma, akkor maximum a párologtatók, a matracok, a sötétítők és a nehézségek kerülnek terítékre, de a plüssöknek esélye sincs. Pedig segíthetnek a nyugodt alvásban.
Jade Wu alváspszichológus és a Duke Egyetem Orvostudományi Karának kutatója saját tapasztalatból nyilatkozta, hogy a terhesség alatt segített neki egy puha aligátorplüss, ami megnyugtatta, ha rosszakat álmodott, és még a nagy pocakos, nehéz pihenőhelyzetén is enyhített, mert megtámasztotta a hasát. Ahogy mondta, a plüssök nagyon nagy segítségül szolgálhatnak a gyerekek lenyugtatásában, ellazításában, de ez nekünk, felnőtteknek is ugyanúgy működhet.
Elalváskor csökkentenünk kell a kognitív izgalmat, az aktív gondolkodást, magától ugyanis nem kapcsol ki a mindig aktív agy. Ha a stressz, a felpörgetett állapot, a nyomasztó gondolatok nem csitulnak, kell valami külső segítség. Forró fürdő, vörösbor, egy meleg kéz simogatása? Bármelyik jó lehet, vagy akár egy plüss is, igen. Ha átöleljük, oxitocin szabadulhat fel, ami elősegíti az ellazulást, és csökkenti a stresszt. Új típusú nyugtató a súlyozott plüssállat, amiben a hozzáadott súly (kis gyöngyök vagy pelletek) nagyobb biztonságot ad, serkentheti a szerotonin és a dopamin felszabadulását, elősegítve a nyugalom és a jó közérzet érzését. Nem véletlenül alszik Barbie, alias Margot Robbie is egy plüssnyúllal.
Nagyon jó hatásúak a gyerekkori szőrállatok is, amelyek felidézik a régi harmóniát, a boldog gyerekkori hangulatot, akár szagukkal, illatukkal megnyugtató hatásúak.
Egy 2022-es francia kutatásból kiderült, hogy a saját, „történelemmel” rendelkező plüssmackó szorosabb érzelmi köteléket jelent, mint egy idegen medve. Felidézi a megnyugtató családi légkört, a régi szagokat, illatokat, és ez a nosztalgia finoman kiragadhatja az embert a stresszes hétköznapokból. A franciáknál egyébként is nagy hagyománya van az emlékezéssel fontosságának, gondoljunk csak Marcel Proust remekművére, Az eltűnt idő nyomában című műre, ott a kis madeleine sütemény éri el azt a hatást, amit a plüss: illata, íze felidézi a régi emlékeket. Az írótól származik az az idézet is, ami tökéletesen ráillik a „plüsstartásra”:
Ahhoz, hogy a valóságot valahogyan elviselhessük, mindnyájunknak kell magunkban néhány kis bolondságot melengetnünk.
Kiderült, hogy csoportos terápia során egy plüssállat érintése az egyetemistákat is jobban megnyugtatta, mert ölelése egyértelműen stresszoldó hatású. A plüss egy kommunikációs eszköz, a vele való interakció csökkenti a stresszhormonok szintjét a vérben és a nyálban.
Mikor leszáll az éj, és eljön az alvás ideje, a plüss figyelmeztetheti a testet és az elmét, hogy eljött a pihenés pillanata, mintegy határt húz az ébrenlét és az alvás közé. Letesszük a telefont vagy kikapcsoljuk a tévét, és megfogjuk a plüsst – ez azt jelenti, hogy készek vagyunk a pihenésre.