Egyre több helyen okoz problémát a vízhiány, így a pazarló kádban fürdés mellett hamarosan a WC-öblítéstől is elköszönhetünk, sőt akár a lakás megszokott porcelántrónjának is búcsút inthetünk majd. Persze nem maradunk a jövőben sem illemhely nélkül, azonban már most érdemes megbarátkozni a száraz WC-k gondolatával.
Otthonunk egyik legforgalmasabb pontjának számít, mégis megtörténhet, hogy hamarosan búcsút kell intenünk a többnyire fehér porcelánból készült toalettnek. Természetesen a mindennapi léthez elengedhetetlen a használata, így nem arról van szó, hogy betiltják, vagy egy őrült dekortrendnek hódolva más szobába helyezik át a csészéket, azonban újragondolásuk és átalakításuk az emberiség rendkívül sürgető teendője lehet.
Persze a legnagyobb problémát nem a WC-k megjelenése vagy formavilága okozza, hanem azok rendkívül pazarló vízfelhasználása, ami a világ alapvetően is vízhiánnyal küzdő régióiban egyre nagyobb problémának számít. Ugyan nem tartozik ezen országok közé, de a jelenséget jól ábrázolja, hogy az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) közlése szerint a WC-k folyamatos öblítése mára akkora mértéket öltött, hogy a beltéri vízhasználat egyharmadát teszi ki az államokban – írja a CNN.
A változásra így vitathatatlanul szükség van.
Bár egyelőre keveset hallani róla, egy forradalmi újítás már most alternatívát nyújt, sőt van, ahol már be is rúgta az ajtót, miközben máshol még a küszöbön kívül ácsorog. A közösségi média felhasználói körében is egyre népszerűbb beszédtémának számító finn eredetű száraz WC ugyan első ránézésre nem sokban különbözik a hagyományos csészétől, viszont a használatában annál inkább. A toalett egyik legnagyobb előnye, hogy szétválasztja a kis dolgot a nagytól, és távol tartja a kellemetlen szagokat. Használat után tőzeggel vagy fűrészporral kell lefedni a WC kukájának tartalmát, amit aztán hónapokon át egy nagyobb, légmentesen lezárható tárolóban tartanak, hogy a mikroorganizmusok elpusztuljanak.
A fennmaradó, nitrogénben és foszforban gazdag anyag természetes műtrágyaként használható.
Ez szintén kiemelten fontos környezetvédelmi lépés, hiszen a víz megspórolása mellett a népszerű, ám üvegházhatású gázokat kibocsátó, szintetikus műtrágyák is kiválthatók ezzel.
Az illemhely működési elve hallatán jogosan merülhet fel bennünk, hogy ezek jelenléte korántsem új keletű, azonban a száraz módszert mindeddig főként azok alkalmazták, akik a kertjükbe vagy a nyaralójukba nem tudták bevezetni a vizet, vagy éppen valamilyen okból elzárták azt.
Hiába azonban a temérdek előny, a száraz WC-k népszerűsége a közeljövőben sem fog feltétlenül ugrásszerűen növekedni. Ugyanis a fenntartható megoldások iránti igény legtöbbször csak az érintett területeken fontos az embereknek – így főként az aszály vagy árvíz sújtotta részeken terjedhetnek el.
A száraz toalett használatának terjesztése óriási kihívások elé állítja a gyártó cégeket, ugyanis a szabályozások és a személyes preferenciák közel sem segítik elő azt. Hiba lenne azt állítani, hogy a száraz illemhely nem okozhat komoly fejfájást tulajdonosának, hiszen városi környezetben nehéz a telepítésük, ráadásul a karbantartásuk sem egyszerű. Ott van például az idő kérdése:
akár egy évet is várni kell a hulladék biztonságos újrahasznosítására, ami a legtöbb embert azonnal elriasztja.
De mi van akkor, ha valaki már megtalálta a megoldást erre a problémára?
Ezt a kérdést vetette fel a Change:WATER Labs nevű startup is egy olyan párologtató anyagot szabadalmaztatva, amelynek célja, hogy egyetlen nap alatt 97 százalékkal csökkentse a felhalmozódó hulladék mennyiségét.
Azonban az innováció a változtatásokhoz településszinten is elengedhetetlen, tehát nem elég csupán az, ha a WC-ket kicseréljük. Azokban a városokban, ahol fejlett csatornarendszer van, radikális változások következhetnek be. Például Kalifornia egyre súlyosbodó szárazsággal küzd, San Franciscónak pedig 10 ezer négyzetméternyi új épületre lenne szüksége a szennyvíz-újrahasznosító rendszerhez.
A különböző száraz és komposzttoalettek kapcsán az egyik leggyakoribb ellenérv, hogy nem higiénikusak és kellemetlen szagúak, azonban mindez tévedés.
A wc-ben landoló szilárd és folyékony elemek szétválasztása hatékonyan megakadályozza a szagképződés fő okát is.
Ugyanis a kellemetlen szagok többnyire a vizelet és a széklet összekeveredésekor keletkeznek. Ennek eredményeként a keverék nedvességtartalma magas lesz, ami katalizálja a szagképződést, ezenkívül pedig a kevert ürülék rothadási és bomlási folyamatai során a kellemetlen szagokért felelős ammónia képződik. A következetes megelőzés érdekében elektromos elszívó rendszer beépítése javasolt. Nem véletlen, ugyanis egy ilyen hatékony rendszer teljes mértékben megakadályozhatja a szagok kijutását a már lefedett dobozból, ebből a szempontból pedig még kényelmesebb is, mint egy hagyományos WC.
(Borítókép: Westend61 / Getty Images)