Index Vakbarát Hírportál

Felszín alatti barlangot találtak a Holdon

2024. július 16., kedd 12:26

Eddig sosem látott méretű, ráadásul felszín alatti barlangra bukkanhattak kutatók a Holdon. Ez amiatt különleges, mert a felszín közelében található, és jó menedéket nyújt, így a jövőben akár az űrhajósok menedékeként is szolgálhat.

Egy barlang felfedezésekor a Földön szinte már fel sem kapjuk a fejünket, azonban ha mindezt a Holdon találják meg a kutatók, már jóval érdekesebb a téma. 

Pláne akkor, ha a képződmény a föld alatt, vagyis pontosabban a Hold felszíne alatt található, így a mostani felfedezést tevő kutatók szerint tökéletes helyszíne lehet a holdfelszínről könnyedén megközelíthető barlang egy bázisnak, mivel megvédi a holdra szálló űrhajósokat a zord időjárási körülményektől. 

Úgy tűnik, hogy a barlang a Mare Tranquillitatis (Nyugalom tengere) nyílt gödöréből érhető el, az ősi lávasíkságon, ahol július 20-án immáron 55 évvel ezelőtt az Apollo–11 űrhajósai, Neil Armstrong és Buzz Aldrin először ráléphettek a Hold felszínére – írja a The Guardian

A NASA holdfelderítője által gyűjtött radaradatok elemzése feltárta, hogy a Mare Tranquillitatis gödör,

a Hold legmélyebb ismert gödre egy 45 méter széles és legfeljebb 80 méter hosszú barlanghoz vezet, amely 14 teniszpályának felel meg. A barlang körülbelül 150 méterrel a felszín alatt fekszik.

Lorenzo Bruzzone, az olaszországi Trentói Egyetem munkatársa szerint a barlang „valószínűleg egy üres lávaalagút volt, hozzátéve, hogy az ilyen objektumok emberi élőhelyként szolgálhatnak a jövőbeli űrhajósok számára, mivel „természetes menedéket jelentenek a zord holdkörnyezet ellen”.

A holdjárók több mint egy évtizede észleltek először gödröket a Holdon. Sokról azt gondolják, hogy „tetőablakok”, amelyek föld alatti barlangokhoz csatlakoznak, például lávaalagutakhoz, amelyek a vulkáni folyamatok során alakulnak ki. Az ilyen barlangok alapját képezhetik egy holdbázisnak vagy egy vészhelyzeti holdmenedéknek, mivel a belső hőmérséklet viszonylag stabil, és az űrhajósok természetesen védve lennének a káros kozmikus sugaraktól, a napsugárzástól és a mikrometeoritoktól.

A kutatók az eredményeikről a Nature Astronomy hasábjain számoltak be. 

(Borítókép: Leonardo Fernndez Lzaro / Getty Images Hungary)

Rovatok