Index Vakbarát Hírportál

Egy kutató szerint a komplex élet évmilliárdokkal korábban kialakulhatott, mint ahogy gondoljuk

2024. július 29., hétfő 12:28

A gaboni kutatási terület bizonyítékul szolgálhat arról, hogy az állati élet egy kis ideig majdnem kétmilliárd évvel az eddigi vélekedések előtt létrejött.

Tudósok egy csoportja szerint bizonyítékot találtak arra, hogy a komplex élet másfél milliárd évvel az eddigi információink előtt megjelenhetett a Földön. Az Ernest Chi Fru professzor által vezetett kutatók a gaboni Franceville-ben vizsgálnak kőmintákat, amelyek azt mutatják, hogy az állati élet feltételei 2,1 milliárd évvel ezelőtt adottak voltak.

Egyelőre nem mindenki fogadja el az új álláspontot, a konszenzus az, hogy a bonyolultabb létformák mindössze 635 millió évvel ezelőtt jelentek meg. Graham Shields, a University College London professzora szerint a felfedezés nem biztos, hogy a várt eredményt hozza, ám nem ellenzi azt, hogy a komplex élet jóval az eddigi felfedezések előtt jelent meg.

A kutatás egy 10 évvel ezelőtti folytatása, amely a franceville-i formáció górcső alá vételével indult. Chi Fru és társai szerint a korai létformák az úgynevezett nyálkagombákhoz hasonlóak, azonban képesek voltak saját mozgásra. Élőhelyük egy, a régióban találkozó kőzetlemezek találkozása miatt az óceánról leváló víztömeg volt, ahonnan valószínűleg sosem jutottak ki – így az élet első próbálkozásra nem terjedt el túlzottan.

Ahogy arról a BBC beszámolt, a professzor szerint a levált víztömegben megfelelők voltak a körülmények a fotoszintetizáláshoz, amitől az egysejtű létformák komplexszé tudtak nőni – ez lehet a magyarázata a Gabonban talált fosszíliáknak.

Semmi nem zárja ki, hogy a komplex biológiai élet akár 2 milliárd évvel ezelőtt is megjelenhetett

– tette hozzá, viszont azt is elismerte, hogy bőven szükség van még bizonyítékokra.

Rovatok