Az erdőtüzek füstje olyan részecskéket juttathat a tüdőbe, majd közvetve a véráramba, amely jelentősen megnöveli a demencia kialakulásának esélyét – legalábbis erről számolt be egy amerikai tanulmány. A kutatók kerek 10 éven keresztül vizsgáltak 1,2 millió idős dél-kaliforniai felnőttet, majd három év alatt vonták le a következtetéseiket.
Az erdőtüzek füstje rosszabb hatással lehet az agy egészségére, mint más típusú légszennyezés. Egy új kutatás a demencia fokozott kockázatával hozza összefüggésbe a fojtogató füstöt – írta meg az AP. Az eredményekről hétfőn számoltak be az Alzheimer’s Association nemzetközi konferenciáján, Philadelphiában, miközben a hétvégén milliók lélegezték a füstöt okádó erdőtüzek levegőjét az Egyesült Államok nyugati részén.
A kérdés a finom részecskékről (vagyis PM2,5-ről) szól – az emberi hajszál átmérőjénél mintegy 30-szor kisebb apró részecskékről, amelyek mélyen a tüdőbe lélegezhetők, és onnan a véráramba juthatnak. Ez a – közlekedésből, gyárakból és tüzekből származó – szennyezés szív- és tüdőbetegségeket okozhat, vagy súlyosbíthatja azokat, és
AZ ÚJ TANULMÁNY SZERINT ÚJABB BIZONYÍTÉKOKKAL TÁMASZTJA ALÁ, HOGY A DEMENCIA KIALAKULÁSÁBAN IS SZEREPET JÁTSZHAT.
A kutatók 2009 és 2019 között 1,2 millió dél-kaliforniai idős felnőtt egészségügyi adatait követték nyomon. A levegőminőségi megfigyelés és egyéb adatok segítségével becsülték meg a lakossági PM2,5-expozíciót három év alatt az erdőtüzek füstje vagy más okok miatt.
A tanulmány szerint az új demenciadiagnózis esélye 21 százalékkal nőtt az erdőtűzrészecskék koncentrációjának minden 1 mikrogrammnyi növekedése után. A washingtoni és a pennsylvaniai egyetem kutatói szerint a nem erdőtűzrészecskék minden 3 mikrogrammnyi megugrására 3 százalékkal nőtt a kockázat.
Nem világos, hogy miért lenne különbség, de mivel az erdőtüzek egyre gyakoribbak, ez további vizsgálatokat igényel
– mondta Maria Carrillo, az Alzheimer’s Association tudományos vezetője. „Különösen figyelembe véve, hogy az Alzheimer-kór, a demencia leggyakoribb formájának kockázata magasabb az alacsonyabb jövedelműek körében, akiknek nehezebb lehet elkerülniük az egészségtelen levegőt” – mondta.
Az egészségügyi figyelmeztetések arra ösztönzik az embereket, hogy rossz levegőminőség esetén maradjanak otthon, de „sokan vannak, akiknek nincs lehetőségük otthon maradni, vagy kint dolgoznak” – jegyezte meg.