Egy jövőkutató szerint az emberi evolúciót 3 szakaszra bonthatjuk, és most a másodikban járunk. Van még hova fejlődni, ahogy mindig is sejtettük.
Jeffrey Charles Hardy dolgozta ki az ember globális fejlődési idővonalát, és ez alapján azt mondja, most átmeneti állapotban vagyunk. Az első szakasz körülbelül 2,5 millió évig tartott, az emberek meghódították a természetet, de most Hardy úgy véli, elmozdultunk a bolygó és az ember fenntartható együttélésétől. Jelenleg újra kell értékelnünk helyzetünket, fel kell hagynunk a korlátlan növekedés illúziójával és a pazarlással, amiket még az első korszakból örököltünk.
Most az eddig okozott károk visszafordítására kellene fókuszálni, és eltervezni, hogy mit tegyünk a jövőben és milyen jövőre vágyunk.
Hardy szerint a társadalomnak okulnia kell a múltból, és fel kell használnia az akadémikusok, a média, a kormányok és a nem kormányzati szervek meglátásait, hogy elősegítse a pozitív átalakulást.
Hardy a hetvenes években kezdett az evolúciós emberi idővonallal foglalkozni, amikor felismerte, hogy a béke fenntartható az emberek együttérző cselekedeteivel. Négy sablont készített, ezek közé tartozik például a személy elsődleges irányelve, ami a szubjektív értékekre és felelősségekre összpontosít, és a harmonikus kapcsolatok fontosságát húzza alá.
A második két sablonba tartozik a kultúra, ami egyensúlyba hozza az egyén jólétét és szervezettségét, ez összhangban van a béke és fenntarthatóság céljaival.
Évmilliókon keresztül próbáltuk uralmunk alá hajtani a természetet az urbanizációval, a minden feletti kontroll elérésével. Nőtt a populáció, az ipari és élelmiszer-termelés. De a Manhattan Terv, vagyis az atombomba megalkotásával az ember teljes uralmat szerzett a természet felett, ez volt az első evolúciós korszak vége, azóta felfüggesztett állapotban vagyunk. És az 1945-ben ledobott atombombák hatásai még ma is érezhetők: rákkeltő sugármérgezés és nukleáris szennyezés formájában. Erre a problémára még mindig nincs megoldás.
A Stanford Egyetem Fenntarthatósági tanulmánya szerint legalább 300 milliárd dollárba kerülne a Manhattan Tervből hátramarad hulladék eltüntetése. Mi pedig mindaddig a felfüggesztett evolúciós állapotban leszünk, amíg fel nem ismerjük az első evolúciós korszak során keletkezett hulladék csökkentésének szükségességét.
Ezt a felfüggesztett állapotot Hardy egyébként egy Indiana Jones-filmben látható függőhídhoz hasonlította: alattunk szakadék tátong, ha leesünk, meghalunk. Addig nem tudunk átjutni a túloldalra, vagyis a második evolúciós szakaszba, amíg ki nem dolgozunk egy tervet a pazarlás és fenntarthatatlan növekedés leküzdésére és megszüntetésére. Az első evolúciós szakasz véget ért, a második viszont még nem tudott elkezdődni.