Index Vakbarát Hírportál

A Hold vékony légköre az állandó meteoritbombázásból származik

2024. augusztus 4., vasárnap 20:09

Megjelent egy új kutatás, amelyben a Hold légkörének származását vizsgálták. A közel 4,5 milliárd éves égitest felszínét a kutatás vezetője szerint meteoritok bombázzák.

Könnyű elképzelni a Holdat, mint egy légkör nélküli szikladarabot, amely a Föld körül kering. Bolygónk hűséges természetes kísérője, a Holdnak azonban, bár belélegezhető levegővel nem rendelkezik, egy vékony és gyenge légköre van – írja a Space.com.

A tudósok régóta töprengenek e vékony légkör (vagy más szóval „exoszféra”) létezésén, és keresték az azt fenntartó fő folyamatot. Egy új kutatás szerint

ez a vékony holdi légkör a Holdat érő űrsziklák heves bombázásának köszönheti létét. 

A kutatáson dolgozó kutatócsoport szerint a Hold légkörét főként ez a támadás tartja fenn már évmilliárdok óta, amely a „becsapódási párolgásnak” nevezett jelenséget okozza. Ez a folyamat akkor következik be, amikor a becsapódások felrúgják a holdi talajt, elpárologtatva az anyagokat, amelyek vagy az űrbe menekülnek, vagy a Hold felett lebegve maradnak, így megújítva annak exoszféráját.

Határozott választ adunk arra, hogy a meteoritbecsapódás okozta párolgás a Hold légkörét létrehozó domináns folyamat. A Hold közel 4,5 milliárd éves, és ez idő alatt a felszínét folyamatosan meteoritok bombázták. Megmutattuk, hogy a vékony légkör végül eléri az állandó állapotot, mert folyamatosan feltöltődik a Hold egész területén lévő apró becsapódásokból

– mondta a csoport vezetője, Nicole Nie, a Massachusetts Institute of Technology (MIT) adjunktusa közleményében.

Rovatok