Egy új tanulmány szerint a növények levelei ellenállóbbak lesznek mesterséges fényben. A Kínai Tudományos Akadémia Pekingi Egyetemének tudósai felfedezték, hogy az utcai lámpák fénye által ért fákat kevésbé támadták meg a rovarok.
Pekingben 180, közvilágítással megvilágított fát tanulmányoztak, megmérve, hogy az egyes fák mennyi fényt kapnak, továbbá majdnem 5500 levelet tanulmányoztak különböző tulajdonságaik miatt, közölte a Sky News.
A levelek szívósságát, a nitrogénszintet, a tannin- és víztartalmat mérték, ami a tudósoknak képet adott arról, hogy a fák hogyan használják fel erőforrásaikat. A stressz alatt álló növények gyakran arra fordítják energiájukat, hogy megvédjék magukat azáltal, hogy tanninnal ellenállóbbá teszik leveleiket.
A megfigyelések szerint ez történik a természetes és mesterséges fény által folyamatosan megvilágított fákkal.
Minél több mesterséges fényt kaptak éjszaka, annál ellenállóbbak lettek a levelek.
A legellenállóbb leveleket a legvilágosabb, a legjobban megvilágított területeken találták, és nem mutatták annak jeleit, hogy rovartámadás érte volna őket. Ellenállóbb szerkezetük miatt a levelek valószínűleg lassabban bomlanak le, ami megváltoztathatja a fák alatti és körüli talaj összetételét.
Az utcai lámpák nemcsak a növények szerkezetét változtatják meg, hanem számos módon befolyásolják a körülöttük lévő környezetet. A madarak, mint a vörösbegyek és a varjak, énekelnek és táplálékot keresnek éjszaka, amikor mesterséges fény közelében élnek, a British Trust for Ornithology szerint.
A kékcinkéről azt is megállapították, hogy napokkal korábban tojnak tojásokat, ha mesterséges fény érte őket. Az Egyesült Királyságban sok utcai lámpát környezetbarát LED-izzókra váltottak a hagyományos nátriumlámpák helyett, amelyeket Pekingben használnak. Az Egyesült Királyság ökológiai és hidrológiai központja, a Newcastle-i Egyetem és a Butterfly Conservation 2021-es tanulmánya azonban úgy véli, hogy az új LED-izzók még károsabbak a rovarok számára.
Az új izzók 52 százalékkal csökkentették a sövényekben élő lepkék hernyóit a közeli megvilágítatlan területekhez képest, míg a nátriumlámpák csak 41 százalékkal csökkentették a populációt. A kutatók úgy vélik, hogy az utcai lámpák elriaszthatják az éjszakai lepkéket a peterakástól, vagy könnyebben észlelik őket a denevérek.