Index Vakbarát Hírportál

A tudósok szerint nem érdemes egészségügyi tanácsokat elfogadni a világ legidősebb embereitől

2024. augusztus 25., vasárnap 19:06

A tudósok még mindig próbálják kideríteni, miért élnek egyesek 100 év felett, de egyetértenek abban, hogy a legjobb, ha nem fogadunk el tanácsokat maguktól a százévesektől. egy kutató szerint a hosszú életet élő emberek vagy nagyon szerencsések, vagy nagyon jó genetikai adottsággal rendelkeznek.

A világ legidősebb emberének, Maria Branyas Morerának 117 éves korában bekövetkezett halála sokakat késztethet arra, hogy elgondolkodjanak a kivételesen hosszú élet titkán, de a tudósok szerint a legjobb lenne elkerülni, hogy a százévesektől tanácsokat fogadjunk el a hosszú életre vonatkozóan – írja a The Guardian.

A Guinness World Records honlapja szerint Branyas úgy vélte, hogy hosszú életét a „rend, a nyugalom, a családdal és a barátokkal való jó kapcsolat, a természettel való kapcsolat, az érzelmi stabilitás, a gondok és a megbánás hiánya, a sok pozitív gondolkodás és a mérgező emberektől való távolmaradás” eredményezte.

Richard Faragher, a Brightoni Egyetem biogerontológia professzora azonban azt mondta, hogy a valóságban a tudósok még mindig próbálják kideríteni, hogy egyes emberek miért élnek 100 éves koruk felett. Faragher szerint két fő elmélet létezik, és ezek nem zárják ki egymást.

Az első az volt, hogy egyesek alapvetően csak szerencsések voltak. Más szóval csak azért, mert a százévesek bizonyos szokásokkal rendelkeztek, ez nem jelenti azt, hogy ezek a szokások voltak hosszú életük mozgatórugói. Ez a logikai hiba „túlélési torzítás” néven ismert.

Pusztán az, hogy valaki túlélte a napi 60 szál cigaretta elszívását, nem jelenti azt, hogy az jót tesz neki

– mondta Faragher.

A második elmélet szerinte az, hogy a százévesek olyan speciális genetikai tulajdonságokkal rendelkeztek, amelyek felkészítették őket a hosszabb életre, azaz a genetikájuk miatt erősebbek lettek.

Faragher szerint azonban mindkét elmélet ugyanazt a figyelmeztetést eredményezte:

Soha de soha ne fogadjunk el egészségügyi és életmódbeli tanácsokat egy százéves embertől!

Hozzátette, hogy amit a legtöbb százévesnél a leggyakrabban látni – bár ezek általánosítások –, hogy nem mozognak sokat. Elég gyakran az étrendjük is meglehetősen egészségtelen, és a százévesek egy része dohányzik is.

Egy nagy tanulmány szerint a dohányzás mellőzése, a testmozgás, a mértékletes alkoholfogyasztás és a napi öt adag gyümölcs és zöldség fogyasztása akár 14 évvel is növelheti a várható élettartamot.

Az a tény, hogy a százévesek sok egészségtelen dolgot tesznek, és mégis könnyedén végigviszik az életüket, azt mutatja, hogy vagy szerencsések, vagy jellemzően nagyon jó genetikai adottságokkal rendelkeznek

– mondta.

Rovatok