Index Vakbarát Hírportál

Ez a terápia lehet a megtört szívek vigasza

2024. szeptember 6., péntek 14:58

Mesterséges intelligencia és technikai fejlődés ide vagy oda, a szerelmi bánatra még mindig semmilyen megoldás nem született eddig, noha emberek milliói szenvednek tőle. Épp ebben a pillanatban is. Talán most megtalálták a megoldást, ami egy kis agyi stimuláción alapuló terápia lehet.

Végre talán megtalálták a gyógymódot a szerelmi bánat enyhítésére, és ez nem a kedves emlékének törlése az agyból, ahogy próbálta azt Jim Carrey Kate Winslet esetén, bár most is az aggyal dolgoznak, de a stimulálás tűnik a jó útnak. Méghozzá az elektromos!

A New Scientistben olvashatjuk, hogy a „szerelmi trauma szindrómát”, ami a kapcsolat megszűnése után tapasztalt gyász és szorongás tüneteinek skáláját jelenti, komolyan kell venni, mert valódi depressziós epizódokhoz, szorongáshoz vagy akár alvászavarokhoz is vezethet.

Akár? Mindenki tudja, aki átélt már ilyet, hogy komoly alvásmegvonást jelent egy komoly kapcsolat komoly szakítása. Az embert annyira meggyötri, hogy sokan el is határozzák, soha, soha többet nem kötelezik el magukat senki mellett, ha ilyen szenvedés jön a boldog napokra.

De lehet, hogy nem kell ilyen radikálisan gondolkodni, mert egy nemzetközi kutatócsoport innovatív megközelítése talán megoldhatja a problémát.

A koponyán keresztüli egyenáramú stimuláció úgy tűnik, beválik a gyász enyhítésére.

A vizsgálatban részt vevő önkénteseket, akik friss és csúnya-szomorú szakítást hagytak épp maguk mögött, három csoportba osztották.

Az első csoport tagjai a bal oldali dorsolaterális prefrontális kéreg stimulációját kapták, vagyis az agy azon részéét, amely döntéseket hoz, problémákat old meg. A második csoportban a jobb ventrolateralis prefrontális kéreg stimulálódott, ami felelős az érzelmek szabályozásáért és az empátiáért is. Az utolsó csoport volt a placebo, nem kaptak semmilyen kezelést, csak azt hitték.

A valódi stimulációban részesülő csoportok résztvevőinél jelentősen javultak a tünetek a placebocsoporthoz képest. Nemcsak depressziójuk és szorongásuk apadt, hanem érzelmeiket is jobban tudták szabályozni, amiért a jobb agyfélteke felelős. A szenvedés tehát enyhíthető, ha máshogy nem, egy jó kis áramütéssel a fejbe!

Rovatok