Október elején indul a felderítés, van-e élet a Jupiter Európa holdján. A jeges óceán bizakodásra ad okot.
Miután a NASA kutatói évtizedekig álmodoztak a Jupiter Európa holdjának felderítéséről, most végre elérhető távolságba került a küldetés.
Az Európa a Jupiter negyedik legnagyobb holdja, amit 1610-ben fedezett fel Galileo Galilei, és Európé föníciai hercegnőről kapta a nevét. A hold nagyobb a Plútónál és az Erisznél is, kőhold, amin kevés kráter található, felszínét jég borítja.
Májusban a NASA szóvivői közölték, hogy intenzíven tesztelik az Europa Clippert, ellenáll-e majd Jupiter sugárzásának, elég stabilak-e a műszerek. A NASA tegnap végre megerősítette, hogy az Europa Clipper küldetés a menetrend szerint indul néhány héten belül. Ez a legnagyobb űrszonda, amelyet a NASA valaha épített planetáris küldetéshez. Tegnap a küldetés túljutott a kulcsfontosságú E ponton, ami a NASA-nál az utolsó felülvizsgálatot jelenti.
A misszió október 10-én kilőhet, és 2030 áprilisában érkezik meg a Jupiterhez, hogy műszereivel a hold jeges kérgét és az alatta fekvő óceánt is vizsgálja élet után kutatva. Korábbi küldetésekből az derült ki, hogy a jeges felszín alatt sós óceán van, több mint kétszer annyi vízzel, mint amennyi a földi óceánokban található.
A fiatalnak tűnő felszín miatt a kutatók arra gondolnak, az Európa belseje elég meleg és dinamikus lehet ahhoz, hogy életet rejtsen.