Index Vakbarát Hírportál

Megfejtették, miért áll fel a hajunk a műanyag széktől

2024. szeptember 26., csütörtök 15:23

A fizikusok régóta foglalkoznak a statikus elektromosság problémájával, ami a hétköznapokban vicces helyzetekhez vezet, de felhalmozódása problémát is okozhat a gyárakban, szélturbinákban, szikrái tüzet is előidézhetnek. Most kiderült, mi is magyarázza a jelenséget.

Vannak olyan hipotézisek, amelyek szerint a statikus elektromosság részben felelős lehet az élet kialakulásáért is, mert az elektrosztatikus erők olyan ragasztóanyagként szolgálhattak az ősidőkben, amik képesek voltak megkötni az első porszemeket. Ezekből fejlődhetett ki bolygónk több milliárd évvel ezelőtt.

Ez az, ami miatt Laurence Marks, a Northwestern Egyetem anyagtudósa azt mondta: „A statikus elektromosság egyszerű és mélyreható módon befolyásolja az életet.”

Működése egyszerűnek tűnik: két anyag közötti súrlódás töltéskülönbséget hoz létre, és ez elektromos áramot eredményez. Laurence Marks vezette a kutatást, amelyben megfigyelték, hogy két érintkező felület között töltésátvitel történik,

ez okozza a vicces jelenséget, mikor a trambulinban ugrálva égnek mered a hajunk, vagy a műanyag pulcsis haverhoz dörgölőzve áramütés történik köztünk.

Triboelektromosságnak nevezik, ha két anyag között töltésátvitel történik, triboelektromos töltődés pedig az, mikor anyagok érintkezése és elválasztása váltja ki.

2019-ben Laurence Marks kollégáival felfedezte, hogy két anyag súrlódása deformálja az anyagok felületén lévő mikroszkopikus kiemelkedéseket, és a textúrának ezek a deformációi feszültséget keltenek. Azonban csak mostanra tudtak kifejleszteni egy olyan modellt, amely számszerűen összesíti az elektromos áramot.

A tudósok számításai és kísérletei szerint súrlódás mindenképp kell a statikus elektromosság létrehozásához, és az anyag azon képessége, hogy ellenálljon a csúszás okozta igénybevételnek. Vagyis ha két anyagot dörzsölünk egymáshoz, azok ellenállnak a mozgásnak, ami súrlódást generál.

Rovatok