Egy új tanulmány szerint a rendszeres fogmosás és a fogselyem használata nemcsak a fogak egészségét védi, hanem jelentősen csökkentheti a fej-nyaki daganatok kialakulásának kockázatát is. Az amerikai kutatók 13 olyan baktériumfajt azonosítottak a szájüregben, amelyek növelhetik a rák kialakulásának kockázatát – a napi fogápolási rutin így a komolyabb egészségügyi problémák megelőzésében is kulcsszerepet játszhat.
Kisgyermekes szülők szájából gyakran hallhatjuk, hogy mekkora műsorral és küzdelemmel jár az, amikor a gyerekeket igyekeznek rávenni a fogmosásra, ami amellett, hogy fontos higiéniai rutin, a jó egészség egyik alappillére is lehet.
Legalábbis a rendszeres és alapos száj- és fogápolás mindenképpen, egy új tanulmány szerint ugyanis a rendszeres fogmosás és fogselyem használata csökkentheti a fej-nyaki daganatok kialakulásának kockázatát.
A szakemberek persze már korábban több alkalommal is rávilágítottak arra, hogy az ínybetegséghez kapcsolódó baktériumok magas szintje növelheti a rák kockázatát, a szakértők azonban eddig nem tudták, hogy az emberek szájában megbúvó konkrét baktériumok hozhatók összefüggésbe a fej-nyaki daganatokkal.
A kutatás végző amerikai tudósok több mint egy tucat olyan fajt fedeztek fel, amelyek állításuk szerint együttesen 50 százalékkal is növelhetik a fej-nyaki daganatok kockázatát. Emiatt korántsem érdemes félvállról venni a napi rutinunk ezen részét, ahogy az ajánlásokat sem szabad figyelmen kívül hagyni.
A tanulmányban a kutatók csaknem 160 ezer amerikai étrendjét, életmódját és kórtörténeti adatait elemezték. A vizsgálat során az önkénteseket arra kérték, hogy adjanak nyálmintákat, amelyeket azután megőriztek, és megvizsgálták a jelen lévő mikrobák számát és típusát. A 15 éves nyomon követés során 236 résztvevőnél diagnosztizáltak fej-nyaki laphámsejtes karcinómát.
A JAMA Oncology folyóiratban közzétett publikációi készítői szerint így a szájban előforduló több száz különböző baktérium közül 13 faj növeli vagy csökkenti a rák kockázatát.
És hogy mivel tehetünk a fenti rákos megbetegségek ellen a legtöbbet?
Minimum napi kétszeri fogmosással és fogselyem használatával, illetve a fogorvos rendszeres látogatásával, legalább évente egy alkalommal.
– írja a Daily Mail.
A tanulmány vezető szerzője, Soyoung Kwak, a NYU népegészségügyi posztdoktori munkatársa kiemelte: „Eredményeink új betekintést nyújtanak a szájüregi mikrobiom és a fej-nyakrák közötti kapcsolatba. Ezek a baktériumok biomarkerként szolgálhatnak a szakértők számára, hogy megjelöljék a magas kockázatnak kitetteket".
(Borítókép: urbazon / getty Images Hungary)