Ausztrál és brit tudósok megállapították, hogy a rendszeres testmozgás jelentősen csökkentheti a vérnyomást, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Ennek pontos számadatait vizsgálták több mint 14 ezer résztvevő segítségével. A mozgás mellett a megfelelő mennyiségű alvás fontosságát is kiemelték.
Szakértők szerint napi öt perc testmozgás jelentősen csökkentheti a vérnyomást, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Ehhez még intenzív edzést sem javasolnak, egyszerű mozgásformák is segíthetnek, mint a séta. Az ezzel kapcsolatos tanulmány a Circulation című folyóiratban jelent meg, amelyet a Sydney-i Egyetem és a University College London kutatói készítettek. Több mint 14 ezer önkéntes adatait elemezték öt országból − írta a Getsurrey.
A résztvevők lábára helyeztek el 24 órás mozgásérzékelő eszközt, mely hat mozgásformát figyelt: alvás, ülő tevékenység, állás, lassú és gyors séta, futás és kerékpározás. A résztvevők vérnyomását is folyamatosan rögzítették.
A tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a napi szintű testmozgás alacsonyabb vérnyomással jár, függetlenül annak típusától. Ugyan öt perces mozgás csak enyhe vérnyomás-csökkentést eredményezett, de az ülő munka magasabbal járt.
Azt is megállapították, hogy a megfelelő alvásmennyiség szintén alacsonyabb vérnyomást okozott. Napirend-változás esetén 20-27 perc mozgás jelentősebb mértékben csökkenti a vérnyomást. Hosszabb és intenzívebb gyakorlatok akár 28 százalékkal csökkenthetik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
Emmanuel Stamatakis professzor szerint „A magas vérnyomás az egyik legnagyobb egészségügyi probléma világszerte, de a szív- és érrendszeri halálozás néhány fő okával ellentétben a gyógyszeres kezelésen kívül viszonylag könnyen hozzáférhető módjai is lehetnek a probléma kezelésének.”
Dr. Jo Blodgett, a UCL munkatársa elmondta: „Eredményeink arra utalnak, hogy a legtöbb ember számára az edzés a kulcs a vérnyomás csökkentéséhez, nem pedig a kevésbé megerőltető mozgásformák, például a séta. A jó hír az, hogy fizikai képességektől függetlenül nem kell sok idő ahhoz, hogy pozitív hatást gyakoroljon a vérnyomásra.”