Már csak ötöt kell aludni, és különleges együttállásban lehet részünk, ha a felhők is úgy akarják. A Hold és a Mars gyönyörű látványt nyújt majd együtt az éjszakai égbolton, ráadásul a Méhkas csillaghalmaz is csatlakozik hozzájuk.
A Svábhegyi Csillagvizsgáló közleménye szerint 2024. november 20-án, este 10 órakor, színpompás együttállással ajándékoz meg bennünket a késő ősz.
Kelet felé tekintve, közel a horizonthoz, egymás mellett figyelhetjük meg az ezüstös fényben ragyogó Holdat és a vörösen tündöklő Mars bolygót. Éjfélre pedig a Méhkas csillaghalmaza is csatlakozik az égi pároshoz.
A 71 százalékos fogyó Holdat könnyen megtaláljuk a keleti horizonton, tőle délnyugati irányban pedig ott tündököl majd a vörös fényben izzó Mars is. A jelenséget szabad szemmel is megfigyelhetjük, és lényeges, hogy idén utoljára láthatjuk ilyen közel egymáshoz a Holdat és a Marsot. Éjfélre tehát a sziporkázó Méhkas-halmaz is csatlakozik az együttálláshoz, de a fényes Hold miatt ezt már csak távcsövön keresztül láthatjuk. Hajnali 5 órára kerül a legközelebb a Hold a Méhkashoz.
A Hold különleges látványt fog nyújtani, mert felső része van fogyóban, így a teteje csapott lesz.
Állványos távcsővel gyönyörűen kivehetők majd rajta a kráterek a fény-árnyék határa mentén. A Mars egyébként január 12-én lesz legközelebb a Földhöz, 96 millió kilométerre.
A Méhkas-halmazról érdemes tudni, hogy csupán 577 fényévre van tőlünk, és tiszta éjszakákon, fényszennyezésmentes területeken szabad szemmel is jól látható. Körülbelül ezer csillaga között találhatunk vörös törpéket és óriásokat, amelyek átmérője a Nap többszöröse is lehet.
A Svábhegyi Csillagvizsgálóban egyébként a Hold és a Mars randevújára egy különleges, tetőteraszos észleléssel készülnek. Decembertől pedig a megfigyelések fókuszába a vörös bolygó kerül, érdemes lesz ellátogatni hozzájuk, mert a mostani közelségben csak majd 2 év múlva láthatjuk újra Marsot.