2024. december 7-én 19:00-kor a keleti égbolt felé tekintve 30 fokkal a horizont felett megpillanthatjuk a fényesen ragyogó Jupitert, amint szembekerül a Földdel.
A Naprendszer legnagyobb bolygója szombaton szembekerül a Földdel, a gázóriás fényessége és látszó átmérője is ekkor lesz a legnagyobb.
Mivel a Jupiter 9 óra 55 perc alatt fordul meg a tengelye körül, így egész éjszaka látható lesz a felülete.
Naprendszerünk legnagyobb kozmikus viharát, a Föld-méretű Nagy Vörös Foltot kétszer is megfigyelhetjük ezen az éjszakán. Ráadásul a Jupiter Europa nevű holdja eltűnését és előbukkanását is megcsodálhatjuk – írta közleményében a Svábhegyi Csillagvizsgáló.
December 7-én 17 óra körül a keleti égbolt felé tekintve, 10 fokkal a horizont felett láthatjuk majd a fényes Jupitert, a bolygótól balra a Ganymedes holdat, jobbra egymáshoz nagyon közel az Europa, az Io és távolabb a Callisto lesz látható. Egy órával később már 60 fokos magasságban lesz a Jupiter, ekkor korongja mögé belép az Europa. Távcsövünkben megpillanthatjuk majd, ahogyan a fényes kísérő egyre közelebb kerül a Jupiterhez, majd fokozatosan eltűnik a gázóriás fényes korongja mögött.
A földpályán kívül keringő bolygóknak van egy kitüntetett helyzete, amit a Nappal való szembenállásnak vagy oppozíciónak nevezünk. Ekkor a Földről nézve a bolygó pontosan a Nappal ellentétes oldalon van, ilyenkor áll a legközelebb hozzánk, ezért ekkor látszik a legnagyobbnak és legfényesebbnek.
A Jupitert el sem lehet téveszteni, mivel az éjszakai égbolt legfényesebb csillagszerű égiteste lesz. Keleti irányba tekintve a Bika csillagképben találjuk meg a bolygók királyát, 19 órakor 30 fokos magasságban jár majd. Szerencsére nem csak az oppozíció napján nyújt lenyűgöző látványt a Jupiter, január közepéig közel ebben a csodálatos fényességben tündököl majd a planéta.