Egy kutatás szerint már napi pár perc megerőltetés is elég a szívbetegségek elkerülésére, legalábbis a nők körében. Persze bármilyen mennyiségű testmozgás segíthet a szívinfarktus és a szélütés elkerülésében, de azoknak, akik nem tudnak vagy nem akarnak sportolni, továbbra is az az ajánlás, hogy hetente legalább 150 perc közepes intenzitású testmozgást végezzenek.
A UK Biobank kutatásából derült ki, hogy már akár napi 4 perc intenzívebb mozgás (például a lépcsőzés) felére csökkenti a szívroham kockázatát a nőknél – olvashatjuk a The Guardianben. A kutatók megállapították, hogy a kurta, de mégis emelkedő pulzusszámmal járó mozgás is csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Az eredményeket a British Journal of Sports Medicine-ben tették közzé.
Igen, bármily meglepő, már a néhány perces testmozgás a megemelkedő pulzusszámmal hozzájárulhat a szív egészségéhez.
Az nem újdonság, hogy a nagy intenzitású fizikai aktivitás hosszabb ideig végezve csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. De az már igen, hogy az ilyen jellegű tevékenységek rövidebb sorozatai, amelyek gyakran a napi rutin részét képezik, szintén hatékonyak lehetnek az egészség megőrzésében. Ez a nők életében különösen fontos lehet, mert a szív- és légzőrendszer edzettségi szintje bármely életkorban is vizsgálták, alacsonyabb volt, mint a férfiaké.
Ha tehát a nők nem tudnak vagy nem akarnak sportolni, legalább a mindennapi tevékenységeikben legyenek aktívak, akár a busz elérésben, akár a lépcsőn lépegetésben – lift helyett.
A tanulmány 81 052 középkorú ember adatait (22 368-an egyáltalán nem végeztek rendszeres testmozgást) használta fel, akik részt vettek az Egyesült Királyság Biobank-tanulmányában, 2013 és 2015 között hét napon keresztül aktivitásmérőt viseltek, szív egészségi állapotukat pedig 2022 november végéig követték.
Azok a nők, akik átlagosan napi 3,4 percnyi intenzív tevékenységet végeztek, nem sportolásilag, 45 százalékkal kisebb valószínűséggel kaptak szívrohamot, szélütést, összehasonlítva azokkal a nőkkel, akik semmilyen tevékenységet nem végeztek. A szívroham kockázata 51 százalékkal, a szívelégtelenség kialakulásának kockázata pedig 67 százalékkal volt alacsonyabb. Az összefüggések kevésbé voltak egyértelműek és jelentősek a férfiaknál.
Persze bármilyen mennyiségű testmozgás segíthet a szívinfarktus és a szélütés elkerülésében, de a sportolást nem megvető, jobban ráérő hősöknek továbbra is az az ajánlás, hogy hetente legalább 150 perc közepes intenzitású testmozgást végezzenek.