Index Vakbarát Hírportál

Az időszakos böjtbe belekopaszodhatunk

2024. december 26., csütörtök 13:11

Ha ritkás szőrű egerek futkosnak a padlásunkon, biztosak lehetünk benne, hogy időszakos böjtöt tartanak a karácsonyi zabálás után. Egy kínai vizsgálatból ugyanis kiderült, hogy a 8/16 órás étkezési időablak nagymértékben lassítja a szőrnövekedést, embernél pedig a haj erősödését, regenerálódását.

Lassan vége a karácsonyi falodának, elfogynak a bejglik, a panettonék, a zserbók, és nem férünk bele a nadrágunkba. Talán arra gondolunk, gyorsan tartunk egy kis böjtöt, mielőtt elkezdődik a szilveszteri malackodás és virslifalás, de vigyázzunk, ennek is megvannak a hátulütői!

A BBC Science Focus egy cikke szerint az időszakos böjt károsíthatja a hajat, erre egy kísérlet mutatott rá, amit a kínai Csöcsiangban található West Lake Egyetem kutatócsoportja végzett egereken. Az időszakos böjtnek alávetett egerek anyagcseréje, a zsír- és cukorbontási folyamatai jobbak voltak, de a szőrük nem nézett ki jól, nem regenerálódott, gyenge lett. Ugyanez játszódhat le az embereknél is, bár a változás nem olyan szembetűnő, mert az anyagcsere-folyamataink sokkal lassabbak, és a haj sem egérszőr.

A tanulmány vezető szerzője, Bing Zhang biológus hangsúlyozza, hogy nem áll szándékukban a böjtölők ijesztgetése, de jó, ha tudják, hogy negatív hatásai is lehetnek a koplalásnak, amellett, hogy rengeteg előnnyel jár. Például jó hatással van az izomszövetekre, a sejtekre, az anyagcserére.

Kopaszodik az egér

Bing Zhang és csapata leborotválták az egereket, és megvariálták étkezéseiket. Voltak, amelyek normálisan ettek, és voltak, amelyek 8 órán át ehettek, majd 16 órán át koplaltak.

A normálisan étkező állatok szőre 30 nap után nőtt vissza, a koplalóké csak részben sarjadt ki 96 nap után.

A kutatócsoport szerint a szőrnövekedés lassulása azért történik, mert a szőrtüszők őssejtjei stressznek vannak kitéve koplalás alatt, ugyanis nem tudnak megbirkózni a glükózról a zsírfelszívódásra való átmenettel. A szőrtüszők így aktív fázisból alvó fázisba kerülnek, a haj azonban csak akkor nő, ha a tüszők aktívak.

A normál étrenden lévő egereknél a tüszők a 20. nap körül aktivizálódtak, de a koplaló egereknél a tüszők elhalnak, így a szőr sem nő. Ezek után 49 egészséges fiatal felnőtten is klinikai vizsgálatot végeztek az egerekhez hasonlóan, és kiderült, a napi 18 órás koplalással járó korlátozott diéta átlagosan 18 százalékkal csökkenti a hajnövekedést.

Rovatok