245 millió éve ugyanolyan a Palau nautilus, amelyet végre egy expedíció tagjai is láttak és rögzítettek kamerájukkal. A dinoszauruszok korából velünk maradt nautiloid nem változtatott sem viselkedésén, sem testfelépítésén. De a békés éveknek lassan vége, mostanra ugyanis a faj súlyosan veszélyeztetett.
A Csendes-óceánon egy mélytengeri kutatóhajó fedezte fel a ritka állatot, az Ocean Exploration Trust kamerája pedig fel is vette a Palau nautilust,
amely a dinoszauruszok kortársa lehetett, és most is velünk van a Földön.
A kutatók négy Palau nautilust is láttak a Csendes-óceán nyugati szigete, Palau körüli expedíció során. Ez az állat csak itt, a névadó sziget körüli vizekben él, és egy élő kövület, mivel évmilliók óta ugyanolyan.
A nagy felfedezést több mint ezer merülés előzte meg, és az esetet dokumentáló videós, Jacob Ottaviani azt mondta, elképesztő volt megtapasztalni, hogy ott az állat a szemük előtt.
A Palau nautilus a lábasfejűek egy fajtája, a tintahal és a polip mellett. Példányai főleg sziklák vagy korallok környékén bujkálnak a ragadozók elől. Súlyosan veszélyeztetett fajnak számít.
Az expedíció vezetője, Samantha Wishnak azt mondta:
Mérföldkő volt a megpillantása, egyben szürreális is, hiszen ez az a lény, amelynek teste és viselkedése alig változott a dinoszauruszok kora óta.
Az állat sötétedés után sekélyebb vizekbe vándorol, és napkelte előtt visszaúszik a mélybe. Kisebb élőlényekkel, köztük rákfélékkel és puhatestűekkel táplálkozik, amelyeket csápjai segítségével kap el.
A nautilusokat az expedíció utolsó merülésén észlelték, miközben rozsdás fémet, lőszert, üvegpalackokat és egy nagy horgonyt is megfigyeltek – ezekről azt feltételezik, a második világháború maradványai.