Index Vakbarát Hírportál

A brit régészek ledöbbentek, olyan gyönyörű kardot találtak egy VI. századi sírban

2024. december 28., szombat 15:59

Hihetetlen leletre bukkantak az archeológusok Canterbury mellett egy kora középkori temetőben. A kivételesen díszes és csodás állapotban lévő lelet számos egyéb érdekes tárggyal bukkant elő.

Igazi régészeti szenzáció történt Angliában, mikor feltártak egy Kent megyei ősrégi temetőt. Olyannyira, hogy a kutatók óvatosságból a terület nevét sem hajlandók felfedni – írja a The Guardian. A fő lelet egy csodaszép kard, ami szinte tökéletes állapotban van, és ahhoz a kardhoz hasonlítják, amelyet Sutton Hooban, a suffolki temetőben találtak. Ugyanitt bőr-fa hüvelyek darabkái és hódprém is előkerült.

Ezüst-aranyozott markolat, finom kidolgozású dekoratív minta, ősi írással ellátott penge ékesíti a kardot. A markolathoz egy gyűrű van rögzítve, amely talán egy, a királynak vagy más magas rangú személynek tett esküt jelképez.

Eddig tizenkét sírt találtak, és a régészek még további 200-ra számítanak, amiket a következő években tárnak majd fel. Duncan Sayer, az ásatást vezető archeológus úgy nyilatkozott, nem árulják el a lelőhely pontos nevét, mert félnek, hogy akkor nem tudják békében végezni a szenzációs feltárásokat. A kard szerinte

abszolút hihetetlen mind állapotát, mind díszítését tekintve.

Az otthonául szolgáló sírban egy régen a nők által hordott arany medálra is bukkantak, ennek díszítése kígyónak vagy sárkánynak tűnik. A középkori angol sírokban egyébként a férfiak mellett általában fegyverek voltak, lándzsák és pajzsok, a nőket késsel, brossokkal, csatokkal temették el.

Az angol régészek azért is égnek lázban, mert a középkori temetkezési szokásokról nem sok információjuk volt eddig. De az újonnan megtalált kard már önmagában rengeteg ismerettel gazdagítja a hiányos történelmi ismereteinket, az például, hogy légybábokat találtak a kardon, arra utal, hogy a testet nem takarták le közvetlenül a temetés előtt, valószínűleg hagytak még időt a rokonoknak az elbúcsúzásra.

Az egyik felfedezett sír biztos egy nőé, akit az V. század végén Skandináviából származó tárgyakkal temettek el. A későbbi, VI. századi sírok egy részében frank eredetű leleteket találtak. Ezek a nyomok, és a sírokban talált DNS az akkori migrációra utalnak. Az egyik régész szerint ezek után teljesen egyértelmű, hogy komoly bevándorlás folyt a keleti parton, és nagy valószínűséggel nem egy, hanem több irányból jöttek. A kard és a többi lelet a Folkestone Múzeumba kerül majd, ahol bárki megcsodálhatja.

Rovatok