Index Vakbarát Hírportál

Az agy feldolgozási sebessége milliószor lassabb, mint a wifi egy kutatás szerint

2024. december 29., vasárnap 18:03

Bár agyunk egy csoda, nagyon komplex ás bonyolult szerkezet, van ami nagyobb csoda nála, például a wifi. Minden pillanatban csak 10 bitet vonunk ki abból a billióból, amit érzékszerveink felvesznek, de egy átlagos internetes kapcsolat körülbelül 50 millió bit/s sebességgel dolgozza fel az adatokat, ami hihetetlenül gyors az emberi agyhoz képest.

Az agy több mint 85 milliárd neuronból áll, és mindegyik neuron egyenként 10 bit/s-nál nagyobb sebességgel képes jeleket továbbítani, de az agy kollektív feldolgozási sebessége csak 10 bit/s – olvasható a Cell.com tudományos portál oldalán, ahol a California Institute of Technology egyik friss kutatását ismertették. 

Míg az egyes neuronok képesek a gyors átvitelre, az agy egésze redukált kapacitású abban, hogy milyen gyorsan integrálja és dolgozza fel a kapott információkat. Mert az agy

a mennyiség helyett a minőségre összpontosít, hatalmas mennyiségű szenzoros adatot szűr ki, hogy a túlélés és a döntéshozatal legfontosabb részleteire összpontosítson.

A primitív szervezetek korai idegrendszerei egyszerűek voltak, és olyan alapvető funkciókat kellett csak ellátniuk, mint a táplálék felé történő navigálás és a veszély elkerülése. 

Ezeknek a rendszereknek nem kellett bonyolult feladatokat, szimultán helyzeteket kezelniük, csak a túlélésre kellett fókuszálniuk. Ahogy az emberek fejlődtek, ez a korlát az összetettebb agyunkba is megjelent. Így hiába lett minden bonyolultabb, még mindig csak egy lehetséges kimenetelre vagy cselekvési módra összpontosíthatunk, ahelyett, hogy párhuzamosan több lehetőséget is megvizsgálnánk.

Az agy több mint 85 milliárd neuronból áll, mindegyik neuron egyenként 10 bit/s-nál nagyobb sebességgel képes jeleket továbbítani. Azonban az agy kollektív feldolgozási sebessége lassú, 10 bit/s.

Ez persze lemarad a gépek sebességétől, amelyek több millió párhuzamos számítást képesek végrehajtani szinte azonnal.

De az agy kiszűri a szükségtelen adatokat, és arra összpontosít, ami a túléléshez létfontosságú. Ez az alkalmazkodóképesség segít az embereknek az azonnali feladatokra összpontosítani anélkül, hogy túlterhelnék őket a túl sok információval.

Úgy tűnik tehát, a gépek végül minden feladatban felülmúlnak minket, hamarosan reprodukálhatják, sőt felülmúlhatják az emberi agy képességeit. De csak akkor, ha nem kell a túlésért küzdeniük.

Rovatok