Index Vakbarát Hírportál

2024 sem a bolygó éve volt

2024. december 29., vasárnap 07:05

Rengeteg katasztrófa van mögöttünk, de a klímakutatók szerint még mindig van mit tenni. A lehetőségek köre szűkül, de a Föld még nem adta fel, mi se tegyük.

Lassan megint magunk mögött hagyunk egy évet, és sajnos nincs okunk örülni, legalábbis ami a Föld éghajlatát illeti. 2024-ben sem tettünk elég erőfeszítést azért, hogy megfékezzük a klímaváltozást, csökkentsük a veszélyeztetett állatok és növények kihalását, tisztán tartsuk bolygónk csodálatos nagy vizeit.

A melegedő éghajlat rengeteg pusztítást végzett idén is szerte a világon, írja a Livescience. A sok helyen elviselhetetlen felmelegedés áradásokat, szárazságot, erdőtüzeket okozott. 2024 volt az első év, amikor a globális hőmérséklet 1,5 Celsius-fokkal meghaladta az iparosodás előtti szintet. Májusban a légkör szén-dioxid-szintje rekordmagasságba szökött, és nem csak ez baj, hanem hogy gyorsabban nő, mint valaha. A fosszilis tüzelőanyagok globális szén-dioxid-kibocsátása is új rekordot ért el.

Mindez a felmelegedés katasztrofális hatással volt az időjárásra, ami már év elején kezdődött egy erős El Niño-eseménnyel, folytatódott a hurrikánszezonnal, halálos viharokkal az Egyesült Államokban, majd a halálos áldozatokat követelő spanyol áradásokkal.

Az El Niño súlyos szárazságot okozott az Amazonas esőerdős régiójában, ez súlyos erdőtüzekhez vezetett, de a legfélelmetesebb még előttünk van: a tendencia és az ütem ugyanis egyre rosszabb.

Ez már teljesen belátható időtáv, kapjunk már észbe! – kiabálnak a klímakutatók.

De ugyanilyen drasztikus változás lesz az Észak-atlanti-áramlás összeomlása, amire októberben figyelmeztettek egy tanulmányban. Ez az Atlantic Meridional Overturning Circulation (AMOC), ami az északi féltekére szállítja a hőt, és ha nem működik, jégkorszak köszönthet Európára.

A globális vízválságról már nem is beszélve, ami Olaszországot minden nyáron érinti, de már minket is meg-megcsap a szele a huzamosabb aszályos nyári hónapokban.

Sok a rossz hír, de ne veszítsük el a reményt, a klímakutatók hangsúlyozzák, hogy még mindig változtathatunk, mi döntjük el, milyen súlyos lesz az éghajlati válság. A lehetőségek szűkülnek, de van mit tenni, például sürgősen csökkenteni kellene a szén-dioxid-kibocsátást.

Rovatok