Index Vakbarát Hírportál

A rendszeres ülőmunka 16 százalékkal növeli a halálozás kockázatát

2025. január 4., szombat 13:38

Beigazolódott, amit eddig is sejtettünk, egy tajvani tanulmány megerősítette, hogy a hosszú órákon át tartó ülőmunka jelentős mértékben növelheti a korai halálozás és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. A kutatók több mint 481 ezer ember adatait elemezték két évtizeden keresztül, és megállapították, hogy akár már napi 15-30 perc intenzív testmozgás elegendő lehet az ülő életmód káros hatásainak ellensúlyozására.

Egy tajvani tanulmány szerint az irodai munka alatt eltöltött hosszú ülőidő jelentősen növeli a korai halálozás és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. A kutatók az elmúlt két évtizedben közel félmillió ember adatait elemezték, és megállapították, hogy az állandó ülő életmód 16 százalékkal növelte a korai halál esélyét, míg a szívbetegségek miatti halálozás kockázatát 34 százalékkal emelte.

A kutatásban 481 688 ember egészségi állapotát vizsgálták, figyelembe véve életmódbeli tényezőiket, például a fizikai aktivitásukat, az ülő munkavégzésüket, valamint a dohányzási és alkoholfogyasztási szokásaikat. Az eredmények szerint azok, akik váltogatják a munka közbeni ülő és nem ülő tevékenységeket, nem tapasztalnak megnövekedett halálozási kockázatot.

A jAMA Network Open folyóiratban közzétett tanulmányból kiderült, hogy

Továbbá azok az ülőmunkát végzők, akik szabadidejükben rendszeresen végeznek testmozgást, szintén csökkentették halálozási kockázatukat. Az eredmények azt sugallják, hogy napi 15-30 perc intenzív testmozgás ellensúlyozhatja az ülőmunka negatív hatásait.

Jó hír, hogy csökkenthetőek a kockázatok

A kutatás szerzői szerint a hosszú ülés okozta kockázatok azonban csökkenthetők a munkahelyi szokások megváltoztatásával, például:

Wayne Gao, a Tajpeji Orvosi Egyetem vezető kutatója szerint a modern életmód részeként az ülőmunka mára már teljesen „normálisnak” számít, ezen felvetések mégsem kapnak elegendő figyelmet annak ellenére sem, hogy a káros hatásai egyértelműen kimutathatók.

Eredményeink azt sugallják, hogy a munkahelyi ülés csökkentése és/vagy a napi fizikai aktivitás intenzitásának növelése jelentősen hozzájárulhat a kockázatok mérsékléséhez

– vélekedett.

Társszerzője, Min-Kuang Tsai hozzátette: „Azoknál, akik rendszeresen megszakítják az ülőtevékenységet, nem mutatkozott megnövekedett kockázat. Azok számára, akik főként ülőmunkát végeznek, napi 15-30 perc intenzív mozgás elegendő lehet a veszélyek ellensúlyozására.”

Rovatok