Különleges égi jelenség tanúi lehetünk a következő napokban: a C/2024 G3 (Atlas) üstökös 160 ezer év után ismét feltűnik az égbolton. A NASA előrejelzései szerint a fényessége akár szabad szemmel is láthatóvá teheti, különösen a déli féltekén – itthon azonban így is nagyon szerencsésnek kell lenni ahhoz, hogy kiszúrjuk.
Egy fényes üstökös, a C/2024 G3 (Atlas) napokon belül látható lehet világszerte az éjszakai égbolton – 160 ezer év után először. Az üstökös fényerejének jövőbeli alakulását azonban rendkívül nehéz megjósolni – figyelmeztetett a NASA. Az előrejelzések szerint az üstökös akár szabad szemmel is látható lehet.
Hétfőn az üstökös elérte a perihéliumot, vagyis azt a pontot pályáján, amikor a legközelebb kerül a Naphoz. Ez a távolság jelentős hatással van az üstökös látható fényességére. Szakértők szerint a C/2024 G3 (Atlas) már hétfő estétől megfigyelhető, amennyiben az időjárási körülmények is kedveznek – írja a BBC.
A NASA jelentése szerint az üstökös fényereje akár a Vénuszéval is vetekedhet, és a legjobb megfigyelési helyszín valószínűleg a déli féltekén található.
Az északi féltekén, így Magyarországon az üstökös megfigyelése nehezebb lesz.
Az üstököst tavaly fedezte fel a NASA Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS) nevű programja. Az üstökös pályáját vizsgáló kutatók szerint ez egy igazán különleges esemény ugyanis az egyetemek szerint az üstökös csak 160 ezer évente tér vissza a Naprendszer ezen, belső részébe.
Shyam Balaji, a King's College London fizikai és kozmológiai kutatója elmondta, hogy a jelenlegi számítások alapján az üstökös 13 millió kilométerre halad el a Nap mellett. Ez a távolság az úgynevezett „Nap-súroló” kategóriába sorolja az üstököst.
Balaji szerint a megfigyelési lehetőségek leginkább a perihélium körüli napokban lesznek ideálisak, de az üstökös viselkedése kiszámíthatatlan lehet. Az üstökösök fényereje ugyanis híresen nehezen jósolható meg, így sokszor halványabbak, mint az előrejelzések mutatják. A déli féltekén élők számára az üstökös megfigyelése a legjobb eséllyel a keleti horizont felett lehetséges, napkelte előtt. Az északi féltekén élők számára azonban az üstökös megfigyelése bonyolultabb lehet a Nap közelsége miatt. Azoknak, akik szeretnék megfigyelni az üstököst, érdemes fénymentes területet keresni és távcsövet használni.
Az üstökös megfigyelésekor fontos, hogy az emberek körültekintően járjanak el, különösen napkelte és napnyugta környékén, hogy elkerüljék a Napba nézés okozta szemkárosodást.
Az időjárási körülmények szintén meghatározóak lesznek: érdemes ellenőrizni, hogy az adott területen tiszta-e az égbolt.
Az üstökös persze nemcsak a Földről, hanem az űrből is figyelemre méltó látványt nyújt. Szombaton a NASA egyik űrhajósa, Don Pettit megosztott egy fényképet az üstökösről, amelyet a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről készített.
Lenyűgöző egy üstököst megfigyelni az űrből. Az Atlas C/2024-G3 most látogat el hozzánk
– írta közösségi oldalán.
(Borítókép: NurPhoto / Getty Images Hungary)