Történelmi szerződést kötött az Európai Űrügynökség (ESA) és a Puli Space Technologies. A bejelentés szerint a világon először az ESA holdi kutatási adatokat vásárol egy kereskedelmi küldetés, az Intuitive Machines IM–2 misszió keretén belül. A fedélzeten pedig ott lesz a Puli miniatűr neutron spektrométere, a Puli Lunar Water Snooper (PLWS). A projektről és a megállapodásról Pacher Tibort, a Puli Space Technologies alapítóját, ügyvezető igazgatóját kérdeztük.
A Puli bejelentéséből kiderült: „Az Intuitive Machines második holdi küldetésén (IM–2), amely legkorábban várhatóan 2025. február végén indulhat, a Puli Space Technologies NASA-díjjal elismert miniatűr neutron spektrométere, a Puli Lunar Water Snooper is a fedélzeten lesz. A készülék a Hold déli sarkvidéki területén vízjégre vonatkozó adatokat fog gyűjteni. Az Intuitive Machines rakétameghajtású drónján, a Micro Nova Hopperen elhelyezett PLWS többek között egy Permanently Shadowed Crater (állandóan árnyékos kráter) területéről is minden idők első közvetlen felszíni mérési adatait szolgáltathatja. Az Európai Űrügynökség (ESA) és a Puli Space történelmet írt, amikor aláírta az első adatvásárlási szerződést egy kereskedelmi mélyűri küldetéshez kapcsolódva.”
Pacher Tibornál először arról érdeklődtünk, hogy milyen folyamat vezetett a Puli és az ESA között született megállapodáshoz.
Még 2020-ban, 2021-ben fejlesztettük ki a vízszimatolót, ami a NASA által támogatott projekt volt. Kaliforniába, a Jet Propulsion Laboratoryba kellett szállítanunk három működőképes vízszimatolót. Az eszközt bemutattuk az Intuitive Machinesnek is, éppen ott volt a vállalat űrkutatási rendszerekért felelős alelnöke, Trent Martin, aki azt mondta, hogy szükségük lenne egy miniatűr neutron spektrométerre, amit a Nova Hopper drónon helyeznek el. A Hoppert pedig egy nagy leszállóegységre rögzítik.
Pacher Tibor azt is elárulta, eredetileg abban egyeztek meg, hogy a Puli szállítja a műszert, és nem kell külön fizetni a holdi „fuvarért”, miközben potenciális kuncsaftokat keresnek, akiket érdekelhetnek a Holdon gyűjtött adatok. Az Intuitive Machines a NASA-val vette fel a kapcsolatot, bár volt érdeklődés, elakadt a folyamat. A Puli az ESA irányába jelezte, hogy milyen eszközt fejlesztettek, viszont a különböző csatornákon először ott sem sikerült célba érni. Végül az ESA holdkutató csoportjának egyik tagja 2023 végén más ügyben járt az Intuitive Machinesnél, ahol bemutatták neki a szerkezetet, ami felkeltette az érdeklődését. Innen jutottak el odáig, hogy megállapodást kössenek.
A Puli vezetője arra a kérdésünkre, hogy miért az általuk fejlesztett műszerre eshetett az ESA választása, leszögezte, hogy „már elő volt készítve a projekt, egyébként is használtuk volna az eszközt, csak utána próbáltuk volna értékesíteni az adatokat. Így egyszerűbb a folyamat, jelenleg nincs is más, aki ilyen mérést végzett volna, vagy a közeljövőben végezne.”
Pacher Tibor a Puli Lunar Water Snooper feladatáról elmondta: „A Holdon a vízjég erőforrás. Sokáig azt hittük, hogy a Hold csontszáraz, viszont az utóbbi húsz-huszonöt évben a különböző keringőegységek mérései bizonyították a vízjég jelenlétét. Standard módszer neutronsugárzás segítségével megállapítani, hogy a talaj körülbelül felső egy méterében mennyi hidrogén van, ebből lehet következtetni a vízjég mennyiségére. A potenciális holdbázisoknak szüksége lesz vízre, de annak is nagy jelentősége van, hogy szétválasztva a hidrogént és az oxigént, rakéta-hajtóanyagot lehet készíteni.”
A Puli Space Technologies a bejelentéskor történelminek nevezte az ESA-val kötött megállapodást. Pacher Tibor lapunknak hangsúlyozta:
Óriási örömöt okozott nekünk a megállapodás, ami azért történelmi, mert a Holdon, vagy bárhol a Naprendszerben végzett kutatásoknál még nem történt olyan, hogy egy űrügynökség egy magánexpedíciótól vásároljon adatokat. Az ilyen kutatásokat eddig űrügynökségek vagy állami szervezetek végezték, most első alkalommal nem az ESA finanszírozza a projektet, hanem egy kész terméket vásárol.
Pacher Tibor kitért arra is, a Pulinak nagyon fontos, hogy úttörők tudnak lenni egy olyan területen, amely a következő években várhatóan növekedést mutat. „Reméljük, hogy a szerződés létrejöttével a következő küldetéseket egyszerűbb lesz hasonló koncepcióban megvalósítani. Mi fejlesztjük és gyártjuk a műszert, amit elvisznek a Holdra, sőt, ha kész lesz a saját roverünk, akár arra is felszerelhetjük, az adatokat pedig értékesíthetjük űrügynökségeknek vagy magáncégeknek” – foglalta össze a Puli Space Technologies ügyvezető igazgatója.
(Borítókép: Nasa / Getty Images)