Index Vakbarát Hírportál

Aszteroida veszélyezteti a Földet és a Holdat, csúcseszközhöz nyúlt a NASA és az ESA

2025. február 11., kedd 16:12

Precíziós eszközt vetnek be a csillagászok a 2024 YR4 aszteroida megfigyelésére, amely 2032-ben veszélyt jelenthet a Föld vagy a Hold biztonságára. A NASA, valamint az Európai Űrügynökség szakemberei globális bolygóvédelmi intézkedésterv kidolgozásába kezdtek, a James Webb űrteleszkóppal még pontosabb információkat kívánnak szerezni az aszteroidáról.

Sürgősségi lépésként a valaha készült legjobb űrteleszkópot, a James Webb űrtávcsövet vetik be a csillagászok a következő hónapokban, hogy jobban megismerjék a 2024 YR4 aszteroida méretét és pályáját, amely 2032-ben becsapódhat a Föld vagy a Hold felszínére – derül ki egy, az Európai Űrügynökség (ESA) oldalán megjelent hétfői bejegyzésből.

Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, a 2024 YR4 aszteroida Földbe csapódásának esélye 2,3 százalékra emelkedett. A becsapódás várható idejét 2032-re teszik a kutatók, azonban a méretre és a kockázatra vonatkozó becslések alapján a NASA kutatói globális bolygóvédelmi intézkedésterv kidolgozásába kezdtek.

A 2024 YR4 aszteroidát 2024. december 27-én fedezték fel, a 2025. február 10-i állapot szerint

körülbelül 98 százalékos az esély arra, hogy 2032. december 22-én biztonságosan elhalad a Föld mellett.

A csillagászok jelenleg azon dolgoznak, hogy csökkentsék az aszteroida pályájával kapcsolatos bizonytalanságokat, és kizárják a becsapódás kockázatát. A legújabb megfigyelések segítettek pontosítani az űrszikla méretét, melynek átmérője a jelenlegi információk szerint valamivel kisebb, mint az eredeti becslések szerint 40 és 90 méter közötti átmérő, azonban a James Webb űrtávcső segítségével végezhető infravörös megfigyelésekkel sokkal pontosabb képet lehet majd adni az aszteroidáról.

Precíziós megfigyelőeszközt vetnek be a csillagászok

Az első megfigyelésekre várhatóan március elején kerül sor, amikor az aszteroida az űrteleszkóp által megfigyelhetővé válik, és a legfényesebb lesz. A második megfigyelési kör májusban várható, amikor a csillagászok azt vizsgálják majd, hogy a 2024 YR4 hőmérséklete hogyan változott, valamint pontos információkat szereznek az aszteroida valós pályájáról, amíg az 2028-ban ismét láthatóvá nem válik.

A NASA, az ESA és a Kanadai Űrügynökség (CSA) nemzetközi együttműködésében létrejött James Webb a valaha készült legnagyobb és legerősebb távcső. A 6,5 méter átmérőjű infravörös űrtávcső a NASA legfontosabb asztrofizikai projektje, érzékeny műszereinek köszönhetően képes a legtávolabbi objektumokat és eseményeket is megfigyelni a világegyetemben, mint például az első galaxisok kialakulása. Az eszközt 2002-ben nevezték el James Webbről, a NASA második igazgatójáról.

Rovatok