A kutatók visszatértek egy föld alatti termáltóhoz, amelyre először 2021-ben bukkantak Dél-Albániában, és három év elteltével megerősítették, hogy ez a legnagyobb ilyen jellegű tó a világon. Az új felfedezésig egy magyarországi termáltó volt a listavezető, ami a budapesti törökfürdők alatt helyezkedik el.
Most már biztos, hogy a világ legnagyobb földalatti termáltavát fedezték fel cseh tudósok egy dél-albániai barlangban. A kutatók négy évvel ezelőtt találták meg a vizet, de akkor még nem rendelkeztek a megfelelő műszerekkel a méréshez – közölte a Live Science.
Viszont 2024-ben már a legmodernebb 3D-s szkennerekkel tértek vissza a tóhoz, és megerősítették, hogy ez a – tudományos világ által eddig ismert – legnagyobb ilyen jellegű vízbázis.
A tudósok a „Neuron” nevet adták a 38 méter hosszú és 42 méter széles tónak, az expedíciót finanszírozó alapítvány után.
Ahhoz, hogy a cseh tudomány bemutathassa ezt a fenomenális felfedezést, tudományos kutatásokra és pontos mérésekre volt szükség
– írta közleményében Marek Audy barlangkutató, aki mindkét expedíciót vezette.
Audy és kollégái először az Albánia és Görögország közötti határvidék feltárásakor fedezték fel a rejtett kamrát. A terület évszázados politikai feszültségek kereszttüzében van, ezért bizonyos kutatások számára elérhetetlen vidék.
Az albániai Leskovik város környéki régió feltárása közben a csapat egy hatalmas gőzoszlopot vett észre, ami egy hegyvonulatból szállt fel, és közelebbről megvizsgálva azt látták, hogy egy több mint 100 méter mély szakadékból emelkedik ki. Miután a kutatók leereszkedtek a gödörbe, egy kiterjedt barlangrendszerben
megtalálták a termálforrást és a hatalmas tavat, amelyben több mint 8000 köbméter víz van.
Ez a mennyiség 3,5 olimpiai úszómedencének felel meg.
A kutatók 2008-ban Magyarországon bukkantak rá egy hasonló tóra, amely a törökfürdők alatt található, és eddig a világ legnagyobb aktív, termálvizes barlangjának számított – mondta Kalinovits Sándor barlangkutató, a tó egyik felfedezője.