Index Vakbarát Hírportál

Három év múlva lesz újra ilyen ragyogó a Vénusz, mint most

2025. február 14., péntek 10:50

Érdemes figyelni az eget, mert évekig nem lesz olyan látványban részünk, mint most. A Vénusz ugyanis szokatlanul gyönyörűen tündököl az esti égbolton, akár szabad szemmel is könnyen kiszúrható nyugati irányban.

Napnyugta után a nyugati égbolt felé pillantva egy fényesen ragyogó csillagszerű égitestet pillanthatunk meg: az Esthajnalcsillagot, azaz a Vénusz bolygót. A szerelem bolygója február 19-e körül, épp Valentin-nap után éri el legnagyobb fényességét, ráadásul most egészen magasan tündököl az égen, olvashatjuk a Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményében.

A Vénusz az egész égbolt legfényesebb csillagszerű égiteste, érdemes szabad szemmel vagy akár távcsővel gyönyörködni benne. Már csak egy szűk hónapig látható ilyen jól, legközelebb pedig 2028 tavaszán lesz részünk ilyen pompás látványban. Már napnyugta előtt is megláthatjuk nyugati irányban, de ahogy sötétedik, egyre fényesedik, 18 óra után már igazán ragyogó. A szokatlanul tündöklő csillagot gyakran repülő csészealjnak nézik, mert ritkán van ilyen magasan ilyen fényes égitest.

A Vénusz most 12-szer fényesebb a Jupiternél, az égbolt második legfényesebb csillagszerű égitesténél, mert relatíve közel van hozzánk, és sűrű fehér felhőtakaró borítja. Fényessége fázisától függően enyhén változik.

A „telivénusz” teljes felületén visszaveri a fényt, a Vénusz-sarló pedig csak egy keskeny sávban világít, viszont közel van a Földhöz. „Negyedvénusz” esetén a legfényesebb: ilyenkor már elég közel van a Földhöz, de még sok látszik a megvilágított féltekéjéből.

Február 19-én a 24 százalékos Vénusz 42 ívmásodperces átmérőjű lesz, ezzel akkor a legnagyobb látszó korongméretű az összes bolygó között. Már egy kézi távcsőben is könnyen megláthatnánk a kiterjedését és sarló alakját, ha fényessége nem vakítana el minket.

Jó szemű észlelők finom felhőalakzatok sokaságát vehetik észre a fény-árnyék határ mentén. Ha esti égen észlelünk, szűrőkkel lecsökkenthetjük a ragyogó fényességet.

A bolygó január 10-én volt „félvénusz” fázisban, azóta szép lassan fogy. Március 1-én a 14 százalékos sarlója még magasan jár, de a hónap első hetében az egyre vékonyabb Vénusz-sarló közelebb kerül a Naphoz. Nagyjából március 11-éig látható jól szabad szemmel, napnyugta után, aztán eltűnik az esti égről. Legközelebb 2028 tavaszán lesz ilyen szép esti Vénusz-láthatóságunk, használjuk tehát ki az alkalmat, és gyönyörködjünk a szerelem bolygójában!

Rovatok