Index Vakbarát Hírportál

A tudósok megdöbbentő felfedezést tettek ott, ahol Mózes kettéválasztotta a Vörös-tengert

2025. február 21., péntek 11:52

A kutatók szerint az élet a Földön a mélytengerben keletkezett, amelyek fenekén olyan üledékekre, maradványokra bukkantak, amelyek információval szolgálnak ezer évre visszamenőleg.

A Vörös-tenger mélyét kutató tudósok természetes halálcsapdákat fedeztek fel a tengerfenéken. Közel 4000 lábbal (egy láb 0,3 méter) az Akabai-öböl felszíne alatt sós vizes medencéket találtak, amelyek akár tízszer sósabbak lehetnek a normál tengervíznél, és annyira nincs bennük oxigén, hogy lényegében elpusztítanak minden életet – írja a Daily Mail.

A kutatók azt feltételezik, hogy ezek az extrém viszonyok a Föld korábbi zord körülményeit tükrözik, különösen a mélytengerekben, ahol az élet először megjelenhetett.

A sós medencék ritkák, a Vörös-tengerben, a Földközi-tengerben és az újonnan elnevezett Amerikai-öbölben mindössze negyvenet fedeztek fel. A medencék geológiai kapszulaként is funkcionálnak, megőrizve az Akabai-öböl múltjának nyomait a háborítatlan üledékben, ahonnan információkat nyerhetnek ki több ezer évvel ezelőtti szökőárokról, hirtelen áradásokról és földrengésekről.

Egyezés a Bibliával

Az Akabai-öböl titokzatosnak számít egyedülálló geológiai adottságai miatt, beleértve az extrém mélységeket, a vulkáni tevékenységet és a szokatlan mélységi hőmérséklet-ingadozásokat. A régió a Vörös-tenger egy hosszúkás sávja, amely elválasztja az egyiptomi Sínai-félszigetet Szaúd-Arábiától, és egyes szakértők úgy vélik, hogy Mózes itt választotta ketté a vizeket, miközben a zsidókat az Ígéret Földjére vezette.

Ennek az az oka, hogy az Akabai-öböl mélyebb és szélesebb, mint a Vörös-tenger más régiói, ami igazodhat Mózes történetéhez. A Biblia arról is beszél, hogy a zsidók hogyan mentek keresztül a vadonon, mielőtt elérték a tengert, és néhány Akaba melletti útvonal megfelelhet ennek a leírásnak.

A Miami Egyetem tudósai azonban egy újabb rejtélyre bukkantak, miközben hat héten át távvezérelhető víz alatti járművel kutatták a mélységet. Sam Purkis professzor elmondta: „Nagyon szerencsések voltunk. A felfedezés a tízórás merülés utolsó öt percében történt, amelyet ennek a projektnek szentelhettünk.”

A sós medencék felfedezése

A jármű az utolsó percekben „sárral vastagon borított, elhagyatott tengerfeneket” észlelt, és a kutatókat a sós medencékhez vezette. Itt a sóoldat olyan sűrű, hogy az óceán fenekére merül, és nem könnyen keveredik a környező sós vízzel. Azokon a helyeken, ahol a sós víz feltör a talajból, a „sós medencék” furcsa víz alatti tavakat képezhetnek. Míg a legtöbb életforma elpusztul abban a pillanatban, ahogy belekerül, a tudósok olyan egysejtűek jelenlétét észlelték, amelyek szélsőséges körülmények között is megélnek, mint a magas hőmérséklet, nyomás, sótartalom, savasság vagy sugárzás.

A csapat szulfátredukáló baktériumokat is talált, amelyek a szulfátot energiává alakítják. A tudósok azt tapasztalták, hogy ezek a baktériumok annyira lecsökkentik a szulfátszintet az Akabai-öbölben, hogy a sóoldatban a szulfát/klorid arány a valaha feljegyzett legalacsonyabb a területen. Ez azt jelenti, hogy a baktériumok jelentős szerepet játszanak a víz kémiai összetételének megváltoztatásában. Míg a legtöbb lény nem tud ezekben a sós medencékben élni, sokan a közelükben tartózkodnak, mivel a baktériumok táplálékforrást teremtenek a számukra. A tudósok angolnákat, garnélákat és puhatestűeket észleltek a közelben.

Az élet kezdete a Földön

A kutatócsoport úgy véli, hogy a medencék más bolygókon tapasztalható élethez is elvezethetnek. Purkis a Live Science-nek elmondta: 

Jelenlegi tudásunk szerint az élet a Földön a mélytengerben keletkezett, szinte biztosan anoxikus – oxigén nélküli – körülmények között.

A mélytengeri sós medencék nagyszerű analógiái a korai Földnek, és annak ellenére, hogy mentesek az oxigéntől és a hipersóoldattól, hemzsegnek az úgynevezett „extremofil” mikrobák gazdag közösségétől. Ennek a közösségnek a tanulmányozása tehát bepillantást enged abba a körülménybe, amikor az élet először jelent meg bolygónkon, és segíthet az élet keresésében a naprendszerünkben és azon túl más „vízi világokban”.

A csapat magmintát vett a medencékből, amelyek a régió múltbeli csapadékmennyiségének rekordjáról árulkodtak több mint ezer évre visszamenőleg, de földrengéseket és cunamirekordokat is jeleztek.

Rovatok