Index Vakbarát Hírportál

A reformátorok lerombolták, a parkolóépítők megtalálták

2025. március 4., kedd 12:46

A körülbelül 20 000 lakosú német kisváros, Eschwege lakói új parkolót építettek volna, ehelyett hihetetlen régészeti leletbe futottak.

Egy középkori templom maradványait tárták fel új parkoló építése közben. Az 1340-es évekből származó épületet azóta az egykori Szent Gotthárd-templomként azonosították.

A helyszínen dolgozó régészek szerint, mivel most csak az alapot találták meg, a többi követ a templom 16. századi lerombolása után széthordhatták és máshol használhatták fel a városban. Az ásatásért felelős régész, Anja Rutter azt mondta, a középkorban az épület kövei nagyon értékesek voltak, költséges módon a város folyóján, a Werrán szállíthatták őket a városba, és a templom feltehetően jól felépített, szilárd épület volt.

A templom alapjain kívül az archeológusok harminc csontvázat is felfedeztek a külső falak körül. A csontok egy része újszülötteké, a többi 4-5 éves gyerekeké lehetett. Azért ide temették őket, mert a tetők vagy ereszcsatornák alá helyezték örök nyugalomra a megkeresztelés előtt elhunyt kicsiket. Igy akarták megmenteni a lelküket, mert a hit szerint

a templom tetejére hulló eső a szent épülettel érintkezve szenteltvízzé alakul. Ha ez a víz a meg nem kereszteltek sírjaira hullik, az felér egy posztumusz megkeresztelésssel.

És azt is hitték, minél közelebb vannak eltemetve a halottak az oltárhoz, annál valószínűbb, hogy az illetékes szent az utolsó napon összegyűjti lelküket.

A régészek szerint a Szent Gotthárd-templom maradványai alatt korábbi templomok romjai találhatók, de ezek feltárására óriási összegeket kellene fordítani. Sőt, a most talált leleteket is a földben akarják hagyni, hogy megőrizzék a későbbi ásatások számára. A helyi polgármester szerint a régiót zöldterületté nyilvánítják, és kiplakátolják, hogy milyen értékes középkori leletekkel teli.

Rovatok