Őslénykutatók megtalálták az eddigi legnagyobb és legjobb állapotban fennmaradt dinoszauruszkarmot és más leleteket a Góbi sivatagban. A mongóliai Bayanshiree-formáció a világ egyik leggazdagabb dinoszaurusz-lelőhelye, itt tobzódnak a késő kréta időszakból (100,5–66 millió évvel ezelőtt) származó leletek.
A Duonychus tsogtbaatarinak elnevezett faj egyedülálló lehetett a Therizinosaurus dinoszauruszok csoportjában, amelyek a hátsó lábaikon álltak, és általában három karmuk volt. A most feltárt, közepes méretű, 260 kilogrammos dinoszauruszon azonban csak két, körülbelül 30 centiméteres karmot találtak – írja a BBC.
A therizinozauruszok a növényevő vagy mindenevő theropoda dinoszauruszok csoportjába tartoztak, Ázsiában és Észak-Amerikában éltek a 145 millió éve kezdődött és 66 millió éve véget ért kréta időszakban.
A legismertebb kétujjú theropodák a tyrannosauridák csoportjába tartozó fajok, amelyek közé a Tyrannosaurus rex is tartozik. A karmokon a terizinoszauruszoktól ismert keratinos védőréteg van, amely megóvja a karmot, segíti a védekezést, a mozgást vagy a vadászatot.
A példány a mongóliai Góbi sivatagból került elő, ahol már eddig is rengeteg kövületet találtak, ez a dinoszauruszfosszíliák édenkertje, amelyből rengeteg, a késő kréta időszakból származó lelet került elő, ami a dínók evolúciójának utolsó periódusa.