Egy friss kutatás szoros összefüggést talált a krónikusfáradtság-szindróma kialakulása és a koronavírus-fertőzés között. A betegek a felépülést követően is tapasztalták az életminőségüket negatívan befolyásoló tüneteket – derült ki egy több mint 15 ezer ember adatait vizsgáló amerikai tanulmányból.
Az amerikai kutatás kimutatta, hogy a Covid–19 jelentősen hozzájárult a krónikusfáradtság-szindróma (ME/CFS) eseteinek emelkedéséhez. A pandémia előtti időszakhoz képest tizenötször annyi diagnózist regisztráltak, és a fertőzésen átesetteknél nyolcszor nagyobb valószínűséggel alakul ki ez a betegség – számolt be róla az IFL Science.
Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) long-Covid-kutatási programjának adatai alapján végzett kutatás rávilágított arra, hogy a Covid–19 és a krónikusfáradtság-szindróma szorosan összefügg. Suzanne D. Vernon, a Bateman Horne Center kutatási igazgatója szerint az eredmények egyértelművé teszik, hogy az egészségügyi szakembereknek kiemelten kell figyelniük a poszt-Covid ME/CFS felismerésére.
A krónikusfáradtság-szindróma egy összetett, több szervrendszert érintő, hosszan tartó egészségügyi állapot, amely gyakran egy fertőzés után alakul ki. Függetlenül attól, hogy a kezdeti fertőzés súlyos volt-e, vagy sem, a betegek teljes felépülésüket követően is tapasztalhatnak olyan tüneteket, amelyek nagymértékben rontják életminőségüket – áll a tanulmányban.
A kutatók a RECOVER Initiative adatbázisát használták elemzéseikhez, amelyben 11 785 Covid-fertőzött és 1439 nem fertőzött személy adatait vizsgálták. Az eredmények azt mutatták, hogy a fertőzésen átesettek 4,5 százalékánál alakult ki ME/CFS, míg a nem fertőzöttek körében ez az arány csupán 0,6 százalék volt.
A fertőzés után fél évvel is fennálló gyakori tünetként az alábbiakat említették:
A CDC amerikai járványügyi központ közlése szerint a betegségben szenvedők körülbelül egynegyede a betegsége egy bizonyos pontján ágyba kényszerül. A becslések szerint az Egyesült Államokban 3,3 millióan szenvednek a szindrómában, de 10-ből 9 ember nem kap erről diagnózist.
A kutatók kiemelték, hogy ezek a panaszok 90 százalékban megjelennek a long-Covidban szenvedő betegeknél is, ami arra utal, hogy a két állapot között jelentős átfedés van.
A Journal of General Internal Medicine folyóiratban megjelent tanulmány szerzői hangsúlyozták, hogy további kutatásokra van szükség annak megértéséhez, hogy a Covid–19 miként vezethet krónikus betegségek kialakulásához, és kik a leginkább veszélyeztetettek.