Az Amerikai Egyesült Államok felnőtt lakosságának több mint fele szed valamilyen multivitamint, valószínűleg Magyarországon sem kevesek vándorolnak a patikákba a havi dobozért. Azt várják tőle, hogy javítja a memóriát, megvédi őket a szívbetegségektől, ráktól.
Az Annals of Internal Medicine című orvosi szaklap legfrissebb számának szerkesztői jegyzete szerint a multivitaminok nem használhatóak krónikus állapotok ellen, vásárlásuk egyszerű pénzkidobás.
„A vitamin- és étrendkiegészítő-ipar anekdotán alapul, az emberek azt mondják, beveszem ezt, aztán jobb érzésem lesz tőle” – írja Edgar Miller, a Johns Hopkins University orvosprofesszora és a szaklap szerkesztője. Miller szerint mára alap ez a gondolkodás, de ha tesztekről van szó, nem bizonyítható, hogy a multivitaminok hosszú távon bármit használnának, nem előzik meg a halálozást vagy a szívrohamot.
A szerkesztőnél betelt a pohár: „Ami sok az sok: ne pazarolják a pénzüket vitaminokra és ásványi kiegészítőkre” – írja. Állításait három tanulmányra alapozza, amelyek a multivitaminok hatásait vizsgálták szívrohammal és rákkal kapcsolatban, valamint, hogy növelik-e a 65 év feletti férfiak kognitív funkcióit. Mindhárom tanulmány az e heti Annals of Internal Medicine-ben jelent meg.
Az első tanulmány 27 másik, több mint 450 ezer résztvevőn elvégzett kutatás elemzése: az eredmények szerint a multivitaminoknak nincs hatásuk az érrendszeri megbetegedések és a rák megelőzésében. Ráadásul, a multivitaminok szedése semmilyen összefüggésben nincs a halandósággal. Szintén nem találtak összefüggést a második szívroham és megelőzése és a multivitaminok között. Azt viszont megerősítették, hogy azok a dohányzók, akik csak béta-karotint szedtek, növelték esélyüket a tüdőrákra.
A második tanulmányban 1700 beteget vizsgáltak, akiknek korábban szívrohamuk volt. Három multivitamint vagy placebót kellett szedniük naponta kétszer, öt éven át. Mivel a vizsgált alanyok több mint ötven százaléka abbahagyta a kezelést, a szerzőknek nehéz volt valódi következtetéseket levonni.
A harmadik tanulmányban hatezer, 65 évesnél idősebb férfit követtek, akik multivitamint vagy placebót szedtek 12 éven át. A résztvevőknek kognitív funkciókkal kapcsolatos teszteket kellett kitölteniük. Az eredményekben semmilyen különbséget nem találtak a két csoport között. Igaz, az alanyok mind egészséges orvosok voltak.
Gladys Block, a University of California Berkeley táplálkozás-szakértője szerint egyik tanulmány sem reprezentálja az amerikai populációt. Block egész életét a C-vitamin hatását vizsgálta a betegségek kockázati faktoraival kapcsolatban. Azt állítja, az amerikaiak alultápláltak, nem megfelelő a diétájuk, ezért nem kapják meg azokat a vitaminokat és ásványokat, amikre szükségük lenne. „Ezeket a mikrotápanyagokat nem szerzed be kólával és Twinkiesszel (Amerikában népszerű édesség). Kétharmadunk elhízott, ötven felett negyedünknek van valamilyen krónikus problémája, a populáció nagy részét nehéz egészségesnek nevezni” – mondja.
Block szerint mindig van egy kisebbség, aki nem jut megfelelő mennyiségű mikrotápanyaghoz, így a multivitaminok szedése óvintézkedés a rossz táplálkozás ellen.