Index Vakbarát Hírportál

Mozduljanak már meg, különben csődbe megy az egészségügy!

2016. július 28., csütörtök 10:27

Világszerte 67,5 milliárd dollárba (19 ezermilliárd forintba) kerül a világnak az, hogy az emberek tunyák, nem mozognak eleget – írja az MTI a Lancet brit orvosi szaklap egy új tanulmánya alapján. A mozgás hiánya 53,8 milliárd dollárral növeli az egészségügyi kiadásokat és 13,7 milliárd dollárral csökkenti a termelékenységet.

A kutatók figyelmeztetnek, hogy a tunyaság valós költsége ennél sokkal nagyobb is lehet, mert a tanulmány csak a mozgás hiánya miatt kialakuló legfontosabb betegségekre: a szív- és érrendszeri problémákra, a stroke-ra, a cukorbetegségre, a mell- és a vastagbélrákra terjed ki. A tunyaság a tanulmány szerint évente ötmillió ember halálát okozza. A mozgás hiánya miatti pluszköltségek pedig leginkább a fejlett országokban csapódnak le.

Napi egy óra már csodákra képes

A lap egy másik tanulmányt is közölt, eszerint napi egy óra mozgással megakadályozható lenne minden kór, amely abból fakad, hogy valaki legalább nyolc órát ülő helyzetben tölt naponta; gyaloglás vagy biciklizés is megteszi.

A tanulmány 142 országra, a világ lakosságának 93 százalékára terjed ki. Publikálását tudatosan a riói olimpiai játékokra időzítették. Az olimpiához kapcsolódóan az orvosi szaklap további tanulmányokat tesz majd közzé a világ lakosságának fizikai aktivitásáról.

Rovatok