A korábbi évekhez hasonlóan mintegy harmincezren fertőződtek meg HIV-vírussal az Európai Unió és az Európai Gazdasági Térség (EGT) 31 országában az elmúlt évben.
Összesen 29 747 újonnan fertőzöttet jelentettek 2015-ben az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint, ami háromezer esettel kevesebb, mint 2014-ben.
Százezer lakosra átlagosan 6,3 újonnan fertőzött jutott 2015-ben Európában. Ez enyhe, de statisztikailag nem jelentős csökkenés a 2014-es 6,6-hoz képest. Magyarországon 2015-ben 271 új HIV-fertőzöttet regisztráltak, csakúgy, mint 2014-ben. Százezer főre így 2,7 új vírushordozó jutott.
A WHO európai régiójának ötven országát tekintve viszont az új HIV-fertőzöttek száma rekordmagasságba, 153 407-re emelkedett 2015-ben. A fertőzés veszélye a kelet-európai országokban a legnagyobb.
Az ECDC szerint az egyik fő probléma, hogy nagyon sokan nem tudják, hogy vírushordozók. Ugyanakkor kiemelten fontos lenne, hogy időben felállítsák a diagnózist, hiszen aki időben értesül a fertőzésről, az a megfelelő kezelésnek köszönhetően hosszú, problémamentes életet élhet. Európában a fertőzöttek átlagosan négy évvel a megfertőződés után értesülnek arról, hogy vírushordozók.
Az unió és az EGT országaiban hétből egy HIV-fertőzött nem tudja, hogy vírushordozó. Az ECDC becslései szerint a 31 országban mintegy 122 ezer fertőzött él, aki nem tud betegségéről.
Leggyakrabban férfiak közötti szexuális kapcsolat okozott HIV-fertőzést: az esetek 42 százalékában. Az esetek 32 százalékában a heteroszexuális kapcsolat során fertőződnek meg a betegek. A fertőzések négy százalékát a nem steril injekciós tű használata okozza, és egy százaléknál is kevesebb azon esetek aránya, amikor az anya adja át a vírust újszülöttjének. A többi érintett esetében nincs információ a fertőzés mikéntjéről.
Az ECDC felhívta a figyelmet arra, hogy csaknem minden második HIV-pozitív páciens csak nagyon késői stádiumban értesül a betegségről.