Index Vakbarát Hírportál

Metánforrás mellett nevelik utódaikat a mélytengeri ragadozók

2011. szeptember 24., szombat 17:29

A mélytengeri metánforrások utódok nevelésének fontos helyszínei a cápák és ráják számára. Göttingeni, kieli, bécsi és amerikai kutatók a Földközi-tengerben és a Csendes-óceán keleti részén ezernyi, mélytengeri ragadozóhalaktól származó tojásokat fedeztek fel természetes metánforrások mentén.

Chile előtt a tengerfenéken hétszáz méteres mélységben a tudósok többgenerációnyi, mélytengeri ráják által lerakott tojásra bukkantak. A Földközi-tengerben a metánforrások közelében macskacápatojásokat találtak.

Macskacápáktól származtak azok a 35 millió éves, megkövesedett tojáshüvelyek is, amelyeket Washingtonban fedezett fel Steffen Kiel göttingeni paleontológus. A kövületeket szintén megkövesedett csőférgek között egy metánforrásnál találták, amely geológiai folyamatok következtében kiemelkedett a tengerből. "Ezzel a felfedezéssel egészen a Föld történetének kezdetéig végigkövethetjük ezeknek az állatoknak a szaporodási szokásait" – mondta el Kiel.

Tina Treude kieli geobiológus szerint a leletekből arra lehet következtetni, hogy a mélytengeri cápák és más ragadozóhalak az óceánok más területein is utódaik nevelésére használják a metánforrásokat, ezért kiemelkedő fontosságú, hogy megőrizzék ezek háborítatlanságát.

A kutatók figyelmeztettek arra, milyen károkat okozhat a területeken a vonóhálós halászat. Véleményük szerint különleges védelem alá kellene helyezni ezeket a régiókat.

A szakértők korábban abból indultak ki, hogy ezek a tengerfenéken lévő források csak néhány különleges faj számára biztosítanak életteret. Tapasztalataikról a Marine Ecology Progress Series című szaklapban számoltak be.

Rovatok