Index Vakbarát Hírportál

Ember okozhatta a tavalyi földrengést Kínában

2009. február 3., kedd 14:55

Több szakértő szerint egy hatalmas víztározó okozta azt a nagy földrengést, ami tavaly májusban Kína nyugati részén megölt 80 ezer embert, és milliókat tett otthontalanná – írja a Telegraph. A kormány szerint nincs összefüggés a gát és a katasztrófa között.

2008 májusában a Richter-skála szerinti 7,9-es erősségű földrengés rázta meg Szecsuánt. A Kína nyugati részén levő tartományban a leghitelesebb becslések szerint legalább 80 ezren meghaltak, a földrengés után majdnem 5 millió ember marad hajlék nélkül. Amerikai és kínai tudósok szerint egyre valószínűbb, hogy a katasztrófát az epicentrumtól öt kilométerre található cepingpui víztározó okozta. A víztározó 153 méter magas gátja 315 millió tonna vizet tart meg, és csupán 500 méterre fekszik a földrengés törésvonalától. A kutatók úgy gondolják, hogy a víz olyan nyomással nehezedett az alatta levő kőzetrétegekre, hogy az a törésvonalat szétfeszítette, és ez olyan láncreakciót indított el, ami a földrengéshez vezetett.

A cepingpui gát műholdképen

Fan Hsziao, a Szecsuáni Geológiai és Ásványtani Intézet munkatársa szerint igen valószínű, hogy a gát megépítése és a víztározó 2004-es feltöltése vezetett a katasztrófához. Fan utalt arra, hogy a földrengés nagyon szokatlan volt, korábban soha nem volt hetesnél erősebb földmozgás a térségben. Christian Klose, a Columbia Egyetem egy megfigyelőközpontjának kutatója szerint ilyen mértékű aktivitás a törésvonalon évmilliók óta nem volt. Az viszont már korábban több esetben is igazolódott, hogy a víztározók tudnak földrengéseket okozni – az amerikai Hoover-gát esetében is tapasztaltak ilyen, de jóval gyengébb jelenséget.

A cepingpui gát építését – ami 2000-től 2006-ig zajlott – egyébként végigkísérte a geológus szakértők tiltakozása, akik úgy vélték, hogy nem szabadna egy ekkora létesítmény egy törésvonalhoz ilyen közel megépíteni. Ráadásul a létesítmény csak egy a 400 hasonló gát közül, ami szeizmikusan aktív területen áll. Fan egyébként nemcsak a cepingpui gát megépítése ellen tiltakozott a kormánynál, hanem azért is, mert a Minjang folyón tucatjával találhatók a geológiai szempontból aggályos helyzetű gátak.

Képek a tragédia helyszínről

A tavalyi földrengés érzékeny téma Kínában, a kormányhivatalok igyekeznek gyorsan eltussolni minden olyan véleményt, ami összefüggésbe hozza a gátat a földrengéssel. A hivatalos álláspont is az, hogy a gát nem okozhatta a katasztrófát. A független kutatóknak nem engedélyezték, hogy a földrengés szeizmológiai adataihoz hozzáférjenek.

Rovatok