Index Vakbarát Hírportál

Avar és Árpád-kori leleteket találtak Tiszapüspökinél

2015. március 25., szerda 15:40

Avar kori sírokra és kora Árpád-kori település maradványaira bukkantak a régészek egy Tiszapüspöki határában zajló megelőző feltáráson – írja az MTI. Az M4-es út elkerülő szakaszának építése miatt ezerötszáz méter hosszú lelőhelyen, több szakaszon dolgoznak a múzeum szakemberei tavaly május óta.

Tárnoki Judit ásatásvezető a feltárás helyszínén elmondta: tíz-tizenkét avar kori sírhely lehet a területen, amelyből eddig hetet tártak fel. Mint elmondta, a kilencedik századi temetkezési rítus érdekessége, hogy a korabeli emberek a koporsókra megnyúzott birka-vagy szarvasmarhabőrt terítettek. Erre az elhunytak csontváza fölött levő állati koponya- és végtagcsontok utalnak. A sírokban használati tárgyakat, vaskést, gyöngysort, kettő égetett agyagedényt, ugyanennyi vas övcsatot, és az egyik női csontváz mellett egy orsókarikát is feltártak.

A feltárt csontok antropológiai vizsgálatát a Természettudományi Múzeum szakemberei fogják elvégezni, majd később tárolni, az állati és egyéb leleteket pedig a szolnoki Damjanich János Múzeumba szállítják.

Tárnoki a kora Árpád-kori település maradványairól elmondta: lakói nyeregtetős, földbe mélyített házakban éltek a Tisza kanyarulatának partján, a tizedik században. A település sajátossága a rengeteg árok és kisebb-nagyobb gödör, ez utóbbiakat hulladéktárolónak használták.

Tiszapüspöki határában nem ezek az első leletek, amelyeket feltártak: tavaly ugyanitt római kori szarmata településre bukkantak.

Rovatok