Több ezer kőszerszámra bukkantak régészek az amerikai Redmondban egy építkezésen. A leletek legalább tízezer évesek lehetnek, vagyis a legrégebbi kőszerszámok, amelyeket a Puget-tengerszoros környéki síkságon találtak – írja az MTI.
Robert Kopperl, az ásatás vezetője szerint a Bear-patak partján fekvő lelőhelyet annak idején kisebb embercsoportok népesíthették be. A helyszín kedvező fekvése miatt alkalmas volt arra, hogy innen induljanak vadászni, halászni és gyűjtögetni. A régészek eleinte nem találtak semmi figyelemreméltót, azonban amikor mélyebbre ástak, beleütköztek egy alig 30 centiméter vastag tőzegrétegbe, amely egy legalább tízezer éves mocsár maradványa. Ez alatt rejtőzött a gazdag leletegyüttes.
A régész szerint a leletek megtalálásának helyéből egyértelmű, hogy korábbiak, mint az őket beborító, mindeddig megbontatlan tőzegréteg. A szénizotópos kormeghatározás szintén megerősítette, hogy a szerszámok legalább tízezer évvel ezelőtt készülhettek. Ez azért jelentős felfedezés, mert az erős növénytakaró és a környéket 15 ezer éve jelentősen átformáló Kordillerák-jégtakaró miatt nehéz hasonló lelőhelyet találni a Cascade-hegységtől nyugatra. A feltárás bizonyítja, hogy a környéken már röviddel a jégmezők visszahúzódása után is éltek emberek.
A szerszámok egyikének a kémiai vizsgálatából kiderült, hogy a használói étrendjében szerepelt bölény, őz, medve, bárány és lazac is. Előkerült egy lazaccsontváz maradványa is, amely bizonyítja, hogy a halfaj példányai már tízezer évvel ezelőtt is felúsztak a környékbeli patakokon.