Az ókor egyik legnagyobb rejtélyét jelentő etruszkok életéről adhat izgalmas információkat egy feliratos kőtábla, amelyet Firenze közelében tártak fel a régészek –írja az MTI. Az etruszk kultúra 2500 évvel ezelőtt virágzott Itália középső részén. A művészetéről, mezőgazdaságáról, finom fémmunkáiról és kereskedelméről ismert civilizáció hanyatlása az i. e. 5. században kezdődött, majd 300 és 100 között végül beolvadtak a Római Birodalomba. Gazdagon dekorált sírokat, edényeket és szobrokat hagytak maguk után, ám elenyészően kevés írott anyag és tárgyi bizonyíték árulkodik a mindennapi életükről.
Az etruszkok általában lebomló szövetekre, vagy viaszra írtak hosszú szövegeket, így a toszkánai Mugello-völgyben ásatásokat végző régészek körében óriási volt az öröm, amikor egy betemetett templom alapjánál rábukkantak egy 200 kilogrammos homokkőtáblára, rajta több mint száz etruszk karakterrel.
Az alaposan megtisztított táblán eddig két főisten, Tina és Uni, vagyis Zeusz és Héra, illetve Jupiter és Juno etruszk megfelelőinek nevét vélték felfedezni a szakembereknek. „Egyfajta szent szövegnek tűnik, amely talán elárul nekünk néhány dolgot az etruszkok hiedelmeiről” - mondta Gregory Warden, aki csoportjával mintegy 20 éve végez ásatásokat.
Szerinte „lenyűgözően izgalmas lenne", ha a szöveg hivatalos megfejtése is megerősítené ezt a két nevet. „Semmi ehhez hasonló lelet létezéséről nincsen tudomásom” – mondta a szakember.
Az irodalmi emlékek hiánya és az etruszk nyelv kihalása miatt eddig majdnem minden, amit a szakemberek megtudtak az etruszkokról, a temetkezési helyeiken talált leleteknek köszönhető. A most felfedezett kőtábla, tekintve, hogy szent helyen bukkantak rá, új perspektívát nyújthat a titokzatos ókori nép tanulmányozásához.
A táblát elfektetve találták meg a templom alapjánál, de a jelek szerint egykor függőlegesen állhatott. A kutatók egyelőre nem tudják, hogy mi lehetett az eredeti funkciója.