A válasz a címben feltett kérdésre: mert volt egy Margitsziget Kisszálló is. Számos híres vendége volt, mások mellett egy ideig itt lakott Bródy Sándor, Szerb Antal – és Krúdy Gyula. Az író, amíg a város az 1930-as években nem adott neki egy szerény óbudai lakást, jobbára szállodákban élt. A tízes években a Royal Szálló egyik harmadik emeleti szobáját lakta – legnagyobb szerelme a szálló tulajdonosának, Várady Gyulának a felesége, „Rezsan” volt (a Regina magyar változatából), ám a Royalt a viharos szakítás után el kellett hagynia. Krúdy ugyanis beleszeretett Rezsan lányába, el is vette feleségül.
Ekkor, 1918-ban költöztek a Margitszigetre, de még nem a Kisszállóba, hanem a sziget közepén egy már akkor is rozoga állapotban levő kastélyba, József nádor egykori nyári lakába, ahol hat lakás volt. Ennek kiürítése után költözött a család a sziget felső részében levő, a világháborúban elpusztult Kisszállóba.
Az írót nemcsak ifjú hitvese, hanem a sziget iránti szerelme is kötötte a helyhez. „Az esztendő nagy részében madárdalra, rigófüttyre ébredtünk – írta közös lányuk, Krúdy Zsuzsa –, míg télen érintetlen, szikrázó hótakaró alatt álmodtak a virágok, bokrok, füvek és fák. Valamennyi évszak megejtő és felejthetetlen volt. Édesapám egész életében leírhatatlan hivatástudattal, szorgalommal dolgozott. A hajnal rendszerint íróasztalánál találta és sokszor még a déli harangszó is. Ez a rendszeres napi munka a titka rendkívüli termékenységének! Ezekben az években írta, a többi között, Bukfenc, Napraforgó, N. N. egy szerelemgyerek története, Asszonyságok díja, Az útitárs, Nagy kópé, Hét bagoly, Őszi versenyek, Pesti nőrabló, Mohács, Aranyidő, Templárius, Utolsó gavallér, Welszi herceg, Mesemondások Jókai Mórról című regényeit; a világ talán egyedülálló irodalmi Álmoskönyvét; számtalan novelláját, újságcikkét. Innét szerkesztette 1919-ben a proletárdiktatúra alatt, Móricz Zsigmonddal együtt, a Néplapot, s írta meg a Kápolnai földosztást, a Havasi kürtöt. Itt volt 1921-ben a Szigeti Séták főszerkesztője.”
Annyira kötődött a helyhez, hogy 1927-ben terjedelmes levélben fordult a fővárosi Közmunkák Tanácsához egy margitszigeti múzeum felállítását javasolva. Az ilyen ötletek már akkoriban sem igen találtak támogatásra.