Szélhámosok pumpolják az aggódó szülőket
Magyar győzelmek Szerbiában, hamarosan végleg szorulhat a hurok a disznőkereskedők nemzete körül • Nem jött be a tengeralattjáró tolvajának számítása • Szélhámosok pumpolják a gyermekeikért aggódó szülőket • Pórul járhatnak az angolok az indiai mozgósítással. 100 éves hírek.
Nyolcezer szerb fogoly
A monarchia csapatai egyre mélyebben vonulnak előre Szerbia területén és szorítják vissza a szerbeket. Az osztrák-magyar csapatok vasárnap az ellenség folytonos üldözése közben elérték Valjevót és rövid harc után megszállották.
Egyik-másik jelentés — nem hivatalos — hirül hozza, hogy az osztrák-magyar hadsereg megkezdte az általános offenzívát. Az egész vonalon való támadás elől a szerbek valószínűen Kragujevácig húzódnak vissza. Az előnyomulás a Száva és a Duna mentén is tart, aminek az a következménye, hogy Belgrád, a szerbek volt fővárosa, amelyet Zimonyból szakadatlanul bombáznak, válságos helyzetbe jutott. A jelentés szerint a Belgrádba való bevonulás rövid időn belül várható.
Szerbia válságos helyzetét nagyban súlyosbítja a macedón-kérdés, amelyet Bulgáriával nem akar elintézni. Bulgária közvéleménye egyre hangosabban sürgeti a kérdés megoldását és követeli a Macedóniába való bevonulást. Nincs kizárva, hogy ez hamarosan be is következik és akkor Szerbia köré olyan hurok fonódik, amelyből aligha tud megszabadulni. Tovább... (Népszava)
Az olasz tengeralattjáró tolvaja
Belloni mérnök tudvalévően néhány héttel ezelőtt a Fiat-gyárból ellopott egy tengeralattjárót, amely egy idegen nagyhatalom részére készült. Belloni a lopott naszádon Ajaccióba utazott. Ott beszélt vele egy ujságiró, akinek a következőket mondotta:
— A tengeralattjáró naszádot Oroszországnak akartam átadni, illetve az volt a célom, hogy Ausztriát megtámadjam vele az Adrián. Bevallom, azt reméltem, hogy eljárásom egészen más méltánylásban részesül, mint ahogyan történt. Valójában messzeható, nagy horderejű politikai tiltakozást akartam rendezni és mintegy erővel odahatni, hogy Olaszország semlegességét megtörjem.
Az aggályoskodó és elfogultan körültekintő diplomácia elrontotta dolgomat — mondta Belloni — és kicsibe múlt, hogy tolvajnak nem bélyegeztek hazafias eljárásomért. Art reméltem, hogy kitűzhetem az orosz lobogót, az olaszság és a szlávság természetes és szükséges szövetségének dokumentálására, közös ellenségeink ellen és e helyett mindent eljátszottam, elvesztettem nyugdijamat, állásomat és mehetek száműzetésbe. Tovább... (Pesti Napló)
Ki tud róla?
Az újságokban mindegyre szaporodik azoknak a közleményeknek és hirdetéseknek a száma, amelyekben egyes aggódó szülők, testvérek és rokonok a harctéren nyomaveszett hozzátartozóikról hírt kérnek. A szélhámosok erősen megragadják ezt az alkalmat s az érdeklődők bizalmával visszaélni igyekeznek. Ez idő szerint a csalók egész gárdája működik ugy a fővárosban, mint a vidéken, hogy a gyermekeik után kérdezősködőket megpumpolhassák.
A Ki tud róla cimü rovatban egy monori anya is kérdezősködött fia után. Néhány nappal később az esti órákban egy oldalfegyveres baka jelent meg nála és elmondotta, hogy a keresett katonával a galíciai harctéren ismeretségben volt s látta azt is, amint orosz fogságba került. Mindezek elmesélése után arra kérte az asszonyt, hogy azt a negyven koronát, amit a fiának kölcsön adott, fizesse meg neki. A monori anya kissé gyanúsnak találta és nyomban a csendőrségre küldött, aminek meg is volt az eredménye. Amikor azonban a csendőrök a lakásba beléptek, hogy az atyafit kérdőre vonják, az már eltűnt.
Mindezek után azoknak, akik gyermekeik, rokonaik után kutakodnak, jó lesz a legnagyobb óvatosságot tanúsítani s azokat a jelentkezőket, akik a hírekért pénzt kérnek, rendőrkézre juttassák. Tovább... (Pesti Hírlap)
Mozgósítás Bombayban
Az angolok az indiai katonaságot is mozgósították. Egy részüket a francia harctérre akarták küldeni, azonban ide csak igen kevés jutott belőlük, mert közben tanácsosabbnak tartották, ha a forrongó Egyiptomba vezénylik őket. Az egész indiai haderő mintegy 300.000 emberből áll. Lord Kitchener 1906 óta reformálta az indiai hadsereget azzal a számítással, hogy felhasználható legyen, ha esetleg háború törne ki Anglia és — Oroszország között. Így változnak az idők.
Az indiai csapatok mozgósítása még veszedelmesebb lehet Angliára, mert a müveit indek között ma is az az elv, hogy „India az indiaiaké!” Az angolok nagyon csalódni fognak, ha azt hitték, hogy Indiát teljesen felhasználhatják a maguk önző céljaira. A hatalmát féltő Anglia a maga segítségére állította őket fegyverbe, de nem lehetetlen, hogy saját maga ellen adta kezükbe a fegyvert. Tovább a Tolnai Világlapjára.
Mi ez?
Az Index és az Arcanum Digitális Tudománytár együttműködésében ön minden nap hozzáférhet a száz évvel korábbi napi- és hetilapokhoz. Ha szeretne többet tudni az együttműködésről és érdekli, hol találhat további első világháborús dokumentumokat, olvassa el korábbi cikkünket. Az Arcanum első világháborús oldalát itt találja.