Index Vakbarát Hírportál

Felbocsátották az első japán teherűrhajót

2009. szeptember 11., péntek 07:19 | aznap frissítve

Felbocsátották pénteken az első japán teherűrhajót, az űreszköz néhány perccel a start után Föld körüli pályára állt, és várhatóan egy hét múlva csatlakozik a Nemzetközi Űrállomáshoz.

Péntek délután elstartolt a H-2 Transfer Vehicle, azaz HTV teherűrhajó a japán déli részén található Tanegasima űrközpontból, és néhány perccel később Föld körüli pályára állt. Az első japán teherűrhajót szállító H2B hordozórakétának ugyancsak ez volt az első űrmissziója.

A teherűrhajó felbocsátása mérföldkőnek számít a japán űripar történetében, és egyben kulcsfontosságú eleme az ISS-programnak, amely hamarosan kénytelen lesz mellőzni a kiöregedő amerikai űrsiklók szállítókapacitását. Az űrsiklókat várhatóan jövőre vonják ki a forgalomból biztonsági megfontolások és a magas költségek miatt, és ezzel fontos szerephez jutnak a japán teherűrhajók az ISS-programban.

A HTV várhatóan szeptember 17-én csatlakozik az Nemzetközi Űrállomáshoz, és november 3-án válik le róla. A 10,5 tonna súlyú teherűrhajó 4,5 tonna rakományt - élelmiszert és különféle berendezéseket - szállít az ISS-re.

A japán űrkutatási hivatal a teherűrhajó erényei között sorolja fel azt, hogy 1,2 négyzetméteres belépőnyílása nagyobb más országok teherűrhajóinál, ami nagyobb méretű tárgyak szállítását is lehetővé teszi az ISS-re. Japán az elkövetkező hat évben további hat teherűrhajót kíván legyártani, amelyek akár hattonnás rakományt is szállíthatnak majd az űrállomásra.

Az új, H2B hordozórakéta erősebb elődjénél, a H2A-nál, amely műholdakat juttatott a világűrbe. Az 531 tonnás, 57 méter hosszú hordozóeszköz teherbírása 16,5 tonna.

A tokiói sajtó szerint Japán több mint 1,2 milliárd dollárt költött az új teherűrhajó és az új hordozórakéta kifejlesztésére, illetve az űrmisszióra való felkészítésükre.

Rovatok