Index Vakbarát Hírportál

Sosem látott 3d felvétel egy szuperóriás csillag gázkorongjáról

2011. február 8., kedd 09:22

Az ESO VLT távcsőegyüttesének interferometrikus üzemmódjában rögzített adatokat spektroszkópiai mérésekkel kombinálva először sikerült előállítani egy csillag körüli térrész nagyon részletes, majdnem 3d-s képét.

Az észlelés különlegessége, hogy a szuperéles leképezést a mozgás detektálásával kombinálja. A VLTI/AMBER által rögzített adatok alapján előállított kép a HD 62623 katalógusjelű szuperóriás csillagot körülvevő por- és gázkorong rendkívül finom részletein kívül felfedi a korongbeli mozgásviszonyokat is, így segítségével az objektumot eddig nem látott módon, 3d-ben tanulmányozhatjuk. A korong léte egyébként rejtély, mivel az ilyen fényes, nagy tömegű, életük végéhez közeledő csillagok esetében azt várnánk, hogy a körülöttük lévő anyagot az erős csillagszél már régen elfújta.

Az Observatoire de la Côte d'Azur kutatócsoportja az új adatok alapján úgy találta, a korong anyaga egyáltalán nem mozog radiálisan kifele, hanem kering a csillag körül. Erre a legvalószínűbb magyarázat az, hogy a csillagnak van egy sokkal kisebb kísérője, melynek tömege a Napéhoz mérhető. A kísérő jelenléte lehet az oka a főcsillag és a korong közötti üres gyűrű kialakulásának is.

A VLT interferométer segítségével az egyedi távcsövek által összegyűjtött fényt kombinálják. Az így nyert adatokból előállított képek felbontása olyan, mintha azokat egy 130 méter átmérőjű teleszkóppal vették volna fel, a Hubble űrteleszkóp ugyanolyan (közeli infravörös) hullámhosszon rögzített felvételeinél 50-szer finomabb részleteket is megmutatnak. A VLTI képek felbontása 0,004 ívmásodperc, ilyen szög alatt látszana a földfelszínről nézve egy csavarfej a 400 km magasságban keringő nemzetközi űrállomás külső burkolatán.

A HD 62623 új észlelése az első, melynek során az AMBER (Astronomical Multi-BEam combineR) által szolgáltatott kivételes felbontású adatokat kombinálták a megfigyelt objektum (az anyagkorong) különböző részeiről szintén az AMBER-rel készített spektroszkópia megfigyelésekkel, így a 2D-s nagyfelbontású képhez harmadik dimenziót, radiális sebességeket is lehetett társítani, ezzel pedig a korongbeli anyag mozgásviszonyairól lehet információt szerezni.

Rovatok