Index Vakbarát Hírportál

Buborékos törpegalaxist talált a Hubble

2011. november 8., kedd 16:53

A Hubble-űrteleszkóp és más távcsövek híres felvételein legtöbbször elegáns spirál-, vagy finom élű elliptikus galaxisokat lehet látni, de ezek a szép és jellegzetes formák csak a nagy méretű objektumok esetében mutatkoznak. A kisebb galaxisok sokféle formában figyelhetőek meg, így osztályozásuk is jóval nehezebb. Ezek közé tartozik a nemrég vizsgált Holmberg II irreguláris, azaz szabálytalan alakú törpegalaxis is, amely egyedülálló formáját hatalmas, forró gázbuborékoknak köszönheti.

A Holmberg II-ben lévő bonyolult gázhéjak létrejöttét csillagok generációinak energikus életciklusai okozták. A nagytömegű csillagok a gázanyag sűrűbb tartományaiban alakultak ki, fejlődésük későbbi szakaszaiban pedig erős csillagszelet produkáltak, ami szétfújta a környezetükben lévő anyagot. Életük legvégén szupernóvaként robbantak fel, a robbanások lökéshullámai nagy sebességgel áramlottak át az akkor már kevésbé sűrű gázanyagon, felfűtve és kitágítva azt - így alakítva ki ezeket a látványos gázhéjakat, melyeket most megfigyelhetünk.

A Holmberg II sűrű csillagkeletkezési régiókból és kiterjedt, kevesebb anyagot tartalmazó területekből áll, melyek több ezer fényév átmérőjűek is lehetnek. Törpegalaxisként nincsenek sem a Tejútrendszerhez hasonló spirálkarjai, sem az elliptikus galaxisokra jellemző, sűrű magja. Így a Holmberg II gravitációs szempontból egyfajta menedéknek tekinthető, ahol az olyan törékeny képződmények, mint ezek a gázbuborékok is meg tudják tartani a formájukat.

Bár méretét tekintve jelentéktelen, a Holmberg II mégis figyelemreméltó sajátosságokkal rendelkezik. Szokatlan megjelenése mellet, ami miatt helyet kapott Halton Arp 1966-ban megjelent, Különleges galaxisok atlasza című kiadványában is, a galaxis egy ultraluminózus röntgenforrásnak is otthont ad, mely a fenti kép jobb felső sarkában látható három buborékból a középső centrumában található. Jelenleg több elmélet is létezik arról, vajon mi okozhatja ezt az erős röntgensugárzást – a legvalószínűbb magyarázat szerint a forrás egy közepes tömegű fekete lyuk körül áramló anyaggyűrű lehet.

Rovatok