Augusztusban Japán Hold körüli pályára állítja az első műholdját; aztán jöhet még kettő, és következhet a holdraszállás. Sietni kell, különben a kínaiak előbb érnek oda, és lőttek a japán űrnagyhatalmi törekvéseknek.
A japán űrkutatási hivatal, a JAXA augusztusban lövi fel a Hold körüli pályán keringő SELENE műholdat, ami az első lépés a japán holdraszállás felé. A missziónak mégsem az a fő célja, hogy újra ember lépjen a Hold felszínére, és kitűzze a japán zászlót, hanem az hogy Japán átvegye Kínától Ázsia első számú űrhatalmának címét.
A projekt a legnagyobb volumenű program a Hold tanulmányozásának történetében az amerikai Apollo óta. A SELENE száz kilométeres magasságban áll orbitális pályára, majd két kisebb műhold követi, amelyek a sarkok felett helyezkednek el. A műholdak által begyűjtött adatok segíthetnek megfejteni a Hold születésének titkait, és egyben előkészítik a holdraszállást.
A Japán és Kína közti űr-presztízsharc kezd a hidegháború szovjet-amerikai versengésére emlékeztetni, és jelenleg utóbbiak állnak jobban. Kína már 2003-ban embert juttatott az űrbe, 2005-ben két asztronautájuk töltött egy hetet odafenn, és idén indul a harmadik expedíció, valamint a SELENE-hez hasonló Hold-szonda. Jövőre beindul Kína saját műholdakkal operáló gps-hálózata is.
Eközben a japán űrkutatás folyamatos kudarcokkal szembesül: márciusban a Hayabusa űrszonda megsérült egy aszteroida megközelítése közben és kétségessé vált a hazatérése, és a milliárdos költségű japán katonai hálózat négy műholdja közül is meghibásodott az egyik a múlt hónapban (azóta sem működik).
Időközben több ázsiai ország is beszáll az űrversenybe: India jövőre indítja a 700 millió dolláros Chandrayaan-1 szondát a Hold felé, és Dél-Korea is műholdak fellövésére alkalmas állomást épít, orosz segítséggel. Kína 2012-ben szeretne automata járművet a Holdra juttatni, majd tíz év múlva embert.